poniedziałek, 4 marca 2013

Czwartkowe zajęcia z komputerem w internecie

W miniony czwartek 28.02. tradycyjnie już spotkaliśmy się na zajęciach komputerowych.

Przed południem w godz.10:00-12:00 na V zajęciach komputerowych w Bibliotece Publicznej spotkaliśmy się w gronie 8 seniorów.  Na wstępie indywidualnie próbowaliśmy swoich sił w poznanych dotychczas elementach - szczególnie na klawiaturze.  Bardzo pomocny po raz kolejny okazał się stażysta Mirek z Biblioteki, który chętnie nam pomagał.

W kolejnej godzinie ćwiczyliśmy ruchy kursora myszką lub touchpad'em, a także klikanie i chwytanie - w tym celu wykorzystaliśmy grę "Pasjans", którą znajdziemy praktycznie w każdym komputerze.  Ani się nie spostrzegliśmy, jak podczas nauki przy zabawie bardzo szybko minął nam czas zajęć.  Zapraszam na kolejne zajęcia w Bibliotece już za tydzień w czwartek 7.03 o godz.10:00. Tym razem postaramy się już poznawać internet i przeglądarkę internetową.

Po południu natomiast w godz.16:00-18:30 na kolejne (już XXII) zajęcia komputerowe w Szkole Podstawowej nr 1 przyszło 12-tu seniorów i tylko 1, ale za to bardzo zaangażowany młody wolontariusz Artur.  W pierwszej godzinie tradycyjnie samodzielnie próbowaliśmy "spacerować" po internecie.  W kolejnej godzinie natomiast zaproponowałem zapoznanie się z darmową aplikacją do tłumaczeń - po polsku Tłumacz Google, a po angielsku Google Translator.  Przekonaliśmy się, jak łatwo tłumaczyć zarówno pojedyncze zdania, jak i całe strony internetowe, przy jednoczesnym odsłuchaniu wypowiedzi syntetycznego lektora .
W kolejnej części chciałem zoferować seniorom trochę rozrywki i zaprosić ich do rozgrywek w sieci z innymi internautami w towarzyskie gry karciane, planszowe lub logiczne w serwisie kurnik.pl - niestety z powodu ograniczeń jakie mamy nałożone w szkolnej sieci komputerowej okazało się to zbyt trudne.  Już przy pierwszej próbie wejścia do serwisu kurnik.pl okazało się, że gry wykonane są w języku programowania Java, a przeglądarki zainstalowane na szkolnych komputerach nie mają zainstalowanej Javy. Natomiast przy próbie instalacji rozszerzeń przeglądarek dla Javy okazało się, że nie mamy uprawnień do instalacji czegokolwiek :(
Pozostało nam więc jedynie pokazać tylko co nieco na laptopach seniorów, którzy przynieśli własne komputery.  Cóż, nie wszystko można przewidzieć - czasami też trzeba zaimprowizować :)  Mam nadzieję, że w następny czwartek będzie już lepiej.  Zapraszam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli chcesz skomentować artykuł na tym blogu, to bardzo prosimy uszanuj tego bloga, jego autorów i zasady kultury internetowego piśmiennictwa zwane netykietą. Będziemy Ci za to bardzo wdzięczni.