poniedziałek, 18 marca 2013

Zajęcia pod znakiem komunikacji w internecie


Czwartek 14.03.2013r. był tradycyjnie dniem zajęć komputerowych.  Przed południem w Bibliotece Publicznej spotkaliśmy się na VII zajęciach w gronie 7 seniorów.  Po samodzielnych próbach przeglądania stron internetowych, przy których bardzo silnym wsparciem okazał się po raz kolejny Pan Mariusz odbywający staż w Bibliotece (za co mu bardzo dziękuję), w kolejnej godzinie zajęć podjęliśmy wyzwanie założenia własnych skrzynek poczty elektronicznej - oczywiście na serwerze pocztowym Gmail firmy Google.  Łatwo powiedzieć, ale trudniej zrobić.  Wypełnienie formularza zakładania skrzynki nie należy do zbyt trudnych, ale nowicjuszom sprawia poważne problemy - szczególne trudności sprawiało poprawne odczytanie obrazka elementu zabezpieczającego przed robotami (tzw. element zabezpieczający CAPTCHA - czyt."kapcza" - poczytaj o CAPTCHA na Wikipedii).  Również zrozumienie pewnych terminów, jak adres email czy hasło do konta, oraz związanych z nimi wymogów sprawia na początku problemy.
Początkującym seniorom trudno uświadomić sobie, że adres pocztowy jest namiastką dowodu osobistego w sieci i jak ważne jest zachowanie nazwy konta i hasła w bezpiecznym miejscu.  Niestety trzeba trochę praktyki, aby łatwiej było poruszać się w tej materii.  Na szczęście części seniorów udało się to w miarę szybko przejść i już posiadają własne skrzynki pocztowe w sieci.  Na pożegnanie zaprosiłem uczestników na przyszłotygodniową ogólnoeuropejską akcję "Tydzień z internetem".
W tym samym dniu po południu odbyły się już XXIV zajęcia komputerowe w Szkole Podstawowej nr 1.  11-tu seniorów chciało zmierzyć się z nowymi wyzwaniami.  Tym razem wspierali nas również młodzi wolontariusze z lokalnych szkół średnich: Paulina (kl.IIc LO), Natalia (kl.II TI), Artur (kl.II TB), za co jestem im z całego serca wdzięczny.  Tradycyjnie w pierwszej godzinie każdy uczestnik zajęć miał możliwość samodzielnie popracować przy komputerze i w internecie, niektórzy z pomocą wolontariuszy.  W drugiej godzinie przypomnieliśmy sobie jeszcze raz trudne pojęcia bitu, bajtu, pojemności pamięci i objętości plików, przepustowości łącza, itp.
A dalej zajęliśmy się komunikatorami internetowymi.  Starałem się wytłumaczyć, na czym polega chat tekstowy (czyt."czat"), połączenie głosowe i wideo oraz połączenie konferencyjne.  Na wstępie zademonstrowałem elementy komunikatora zawartego w programie pocztowym Gmail (Google), a także spróbowaliśmy wykonać połączenie wideo pomiędzy dwoma uczestnikami na sali.  Zwróciłem uwagę na wyjątkową funkcjonalność komunikatora Google polegającą na możliwości symultanicznego tłumaczenia rozmowy tekstowej (chat) w przypadku nawiązania kontaktu z obcokrajowcem.  Wspomnieliśmy o polskich komunikatora GaduGadu i Tlen, a w dalszej części przeszliśmy do najbardziej popularnego na całym Świecie komunikatora Skype.  W tym przypadku już spróbowaliśmy wykonać połączenie z mojego konta Skype z którymś z moich znajomych będących aktualnie przy komputerze - wypadło na mojego kolegę Tomka z Zielonej Góry.  Kolega była akurat w pracy, ale przyjął połączenie i mogliśmy oglądać się nawzajem przy współuczestnictwie seniorów.  Niestety w tym przypadku połączenie nie przebiegło idealnie - kolega Tomek nas nie słyszał :( ale z powodu ograniczonego czasu musieliśmy zakończyć połączenie.  Na zajęciach powrócimy jeszcze w przyszłości do tego tematu.
Na koniec zaprosiłem seniorów na spotkania w Bibliotece, Szkole Podstawowej, Świetlicy Osiedlowej i Folwarku "Stara Winiarnia" w przyszłym tygodniu, które będę prowadził w ramach ogólnoeuropejskiej akcji "Tydzień z internetem" ("Get Online Week").  Zachęcałem, aby zapraszać znajomych i sąsiadów, którzy wciąż nie wiedzą nic o internecie, albo nie mieli do tej pory możliwości korzystać z internetu, bo akcja "Tydzień z internetem" jest skierowana właśnie przede wszystkim do takich osób.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli chcesz skomentować artykuł na tym blogu, to bardzo prosimy uszanuj tego bloga, jego autorów i zasady kultury internetowego piśmiennictwa zwane netykietą. Będziemy Ci za to bardzo wdzięczni.