środa, 18 grudnia 2013

W tym roku na naszych zajęciach działo się ...

Ostatnie zajęcia dla osób starszych w tym roku mamy już za sobą.  Pozwoliłem więc sobie przygotować "małe" podsumowanie.   Od września 2012r. do tej pory odbyło się już ponad 150 różnych zajęć i spotkań dla osób starszych, w których uczestniczyło ponad 100 osób z naszego Miasta i okolic, ale też trafiały się osoby spoza naszego regionu.  Warto odnotować też, że najstarsza uczestniczka naszych zajęć miała 87 lat!
Od ponad roku w naszym Mieście (oraz w okolicznych Gminach) każdego tygodnia organizuję regularne bezpłatne zajęcia i warsztaty komputerowe dla osób 50+ w ramach ogólnopolskiego projektu "Polska Cyfrowa Równych Szans" (www.latarnicy.pl).  Dzięki życzliwości Pani Anny Górskiej - Dyrektor Zespołu Szkół Miejskich nr 1 w Mszanie Dolnej zajęcia mogą odbywać się od samego początku każdego tygodnia w sali komputerowej Szkoły Podstawowej nr 1 (troszkę później ruszyły zajęcia komputerowe również w Bibliotece).  Na zajęciach niejednokrotnie pomagali nam młodzi wolontariusze z lokalnych szkół średnich.  Do tej pory zajęcia odbywały się w każdy czwartek.  
W wyniku potrzeb sygnalizowanych przez osoby starsze uczestniczące w zajęciach komputerowych i dzięki przychylności Pani Agnieszki Orzeł pełniącej obowiązki Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w styczniu 2013r. uruchomiliśmy społeczny klub seniora pod nazwą Klub Radosnych Siątek "Dolina Marzeń".  Termin "Siątki" został zapożyczony z serialu "Czterdziestolatek" - to po prostu 50-tki, 60-tki, 70-tki, 80-tki i 90-tki, ale nie traktujemy tego bezwzględnie - w zajęciach mogą uczestniczyć wszystkie starsze i dojrzałe osoby, które mają ochotę wyjść z domu i spotkać się w gronie rówieśników.  W tym samym czasie ruszyły też zajęcia komputerowe w Bibliotece. 
W ramach klubu najpierw odbywały się tylko regularne cotygodniowe spotkania klubowe, na których poruszaliśmy różne tematy poprawiające nasze samopoczucie, wyzwalające nowe marzenia (bo ktoś kiedyś powiedział, że starość to ten moment w życiu, kiedy mamy już więcej wspomnień niż marzeń, więc czemu tego procesu nie odwrócić) i pozwalające zapomnieć o codziennych problemach i monotonii, a często również o samotności.  Poza wykładami na różne tematy, rozrywkami intelektualnymi (gry i łamigłówki) proponowałem też małe prace manualne i zabawy ruchowe.  W okresie zimowym klub okazał się przysłowiowym "strzałem w dziesiątkę" - mimo, że zajęcia organizowane są społecznie i bez nakładów finansowych uczestników zajęć było coraz więcej, czemu sprzyjała przytulna atmosfera goszczącej nas Miejskiej Biblioteki Publicznej.  Spotkania klubowe prowadzone są do tej pory w każdą środę.
W międzyczasie pojawiła się kolejna życzliwa osoba - Pani Katarzyna Mielnikiewicz - mgr Wychowania Fizycznego w Zespole Szkół Miejskich nr 1.  Dzięki Pani Kasi w marcu 2013r. mogliśmy uruchomić również bezpłatne regularne zajęcia gimnastyczne Fitness/Pilates odbywające się w każdą sobotę.  Od czerwca 2013r. na zmianę z Panią Kasią zajęcia prowadzi też Pani Marta Bijatowska - mgr Rehabilitacji.  Obydwie Panie aż do tej pory oferują nam godzinę zajęć tygodniowo nieodpłatnie - przez ten czas przeprowadziły już dla nas ok. 30 zajęć.  Seniorzy uczestniczący na tych zajęciach w podziękowaniu za bezinteresowną pracę Pań i uczynność Zespołu Szkół w czerwcu ufundowali i podarowali Szkole 15szt piłek fitness z siatką do ich przechowywania, a w minionym tygodniu 2 plansze edukacyjne z układem kostnym i mięśniowym człowieka.
Jednak to nie wszystko.  W maju i w okresie letnim zaprosiłem seniorów na cykl spotkań na świeżym powietrzu w Parku Miejskim.  W godzinach późno-popołudniowych przez 6 wakacyjnych poniedziałków spotykaliśmy się w Parku na imprezie pod nazwą "Poniedziałkowe PARKowanie" - graliśmy w grę Boules oraz siatkówkę parkową piłką plażową.
W dniu 19 września 2013r. dzięki przychylności i wsparciu władz Miasta w sali narad Urzędu Miasta udało się też zorganizować wydarzenie "Obywatel Senior w Mszanie Dolnej", nawiązujące do odbywającego się w tym czasie w Parku Śląskim w Chorzowie II Kongresu "Obywatel Senior".  W ramach wydarzenia odbyły się spotkania seniorów z naszego Miasta z samorządowcami, pracownikami Urzędu, funkcjonariuszami Policji i Straży Miejskiej, w których poruszaliśmy problemy i potrzeby ludzi starszych w naszym Mieście.
Od listopada 2013r. oferta regularnych zajęć została wzbogacona o spotkania, na których wspólnie uczymy się języków obcych, czy rysunku na zajęciach plastycznych pod okiem artysty malarza.  Przez grudniowe czwartki Pan Michał Liszka miał poprowadzić specjalnie dla nas bezpłatnie cykl zajęć plastycznych ze szkicu ołówkiem - żałuję jednak, że z powodu niskiej frekwencji odbyło się tylko jedno spotkanie, bo zapowiadało się interesująco.  W każdą środę na godzinę przed spotkaniem Klubu Radosnych Siątek poznajemy język angielski i rosyjski.  Język angielski prowadzę osobiście, natomiast warto nadmienić, że język rosyjski przygotowuje i prowadzi seniorka Zofia Zachman - uczestniczka zajęć klubowych, która również sama zechciała zaoferować coś od siebie innym uczestnikom spotkań.  Oprócz Pani Zofii takiego wyzwania jak dotąd podjęła się jeszcze Pani Anna Knapczyk, która na jednym z ostatnich spotkań klubowych przygotowała dla nas przewodnik po "skarbach" Mszany Dolnej, o których warto wiedzieć i prezentować naszym gościom.  Prezentacja bardzo podobała się uczestnikom i Pani Ania przygotowuje już kolejną.   
Osoby starsze z racji doświadczenia mają wiele do zaoferowania innym, a klub miał właśnie zachęcać seniorów do aktywności społecznej.  Jednak bardzo trudno wzbudzić wśród osób starszych w naszym Mieście taką aktywność, o czym może świadczyć niska frekwencja na niektórych zajęciach i spotkaniach, szczególnie na wydarzeniu "Obywatel Senior w Mszanie Dolnej", które właśnie miało służyć promocji środowiska senioralnego w naszym Mieście.  Mimo to bardzo zachęcam osoby starsze do udziału w zajęciach, a także do zgłaszania się do poprowadzenia zajęć dla swoich rówieśników - tematyka zajęć może być dowolna.  Możesz podzielić się swoją pasją i wzbudzić radość innych.  Zapraszam również wolontariuszy w każdym wieku chętnych do pomocy.  Niezmiernie jestem wdzięczny wszystkim tym, którzy dotychczas bezinteresownie wspierali nasze działania, a dzięki którym wszystkie nasze zajęcia mogą być bezpłatne - również osobom niewymienionym w tym artykule.
Mamy spore marzenia - poza regularnymi zajęciami chcielibyśmy zorganizować stałą świetlicę otwartą każdego dnia, w której osoby starsze mogłyby o każdej porze spotykać się z rówieśnikami, a którą opiekowaliby się również sami seniorzy, a także busa na potrzeby seniorów, aby można było dowozić na zajęcia osoby starsze z naszego Miasta i okolicy (wiele osób chciałoby uczestniczyć w zajęciach, jednak ze względu na znaczną odległość do Biblioteki, czy Szkoły nie mogą sobie na to pozwolić) oraz aby urozmaicać zajęcia poprzez wyjazdy w różne bliższe i dalsze miejsca.

Szczegóły na temat aktualnych zajęć pojawiają się na plakatach rozwieszanych na tablicach ogłoszeniowych w naszym Mieście, a także na blogu www.latarniamszana.pl.  Już w Nowym Roku 2014 zapraszamy m.in. na następujące zajęcia regularne:
- w każdą środę spotykamy się w Miejskiej Bibliotece Publicznej - w godz.14-15 na zajęciach językowych, a w godz.15-17 na spotkaniach Klubu Radosnych Siątek "Dolina Marzeń",
- w każdy czwartek zapraszamy na zajęcia komputerowe dla osób 50+ - w godz.10-12 w Miejskiej Bibliotece Publicznej, w godz.16:30-18:30 w Szkole Podstawowej nr 1,
- w każdą sobotę w godz.9-10 zapraszamy na zajęcia gimnastyczne fitness/pilates, które odbywają się w Sali Fitness Miejskiej Hali Widowiskowo-Sportowej przy ZSM nr 1.
Wszystkie zajęcia są bezpłatne.

Podoba Ci się to, co robimy dla osób starszych w naszym Mieście?    Wesprzyj naszą Fundację (dowiedz się więcej o Fundacji Dolina Marzeń):

1 komentarz:

  1. A na mnie czeka impreza urodzinowa w Krakowie, dokładnie - https://www.shootingcracow.com/oferta/urodziny/
    Zapowiada się, że będzie wesoło, ale na razie trudno o wnioski. Dla mnie to zupełna nowość ;-)

    OdpowiedzUsuń

Jeśli chcesz skomentować artykuł na tym blogu, to bardzo prosimy uszanuj tego bloga, jego autorów i zasady kultury internetowego piśmiennictwa zwane netykietą. Będziemy Ci za to bardzo wdzięczni.