poniedziałek, 4 marca 2013

W Lubomierzu pierwsze zajęcia już za nami!

Poza premierą cyklu "Latarnicy.pl" w TVP1 kolejnym bardzo ważnym (przynajmniej dla mnie) wydarzeniem  z ubiegłego tygodnia było uruchomienie zajęć komputerowych w Lubomierzu, w tamtejszym Internetowym Centrum Edukacyjno-Oświatowym (w Remizie OSP).  Jak przy każdych pierwszych zajęciach, tak i tym razem dręczył mnie niepokój, czy pierwsze zajęcia wypalą, czy ktokolwiek przyjdzie?
Tym bardziej obawiałem się, że wieś Lubomierz jest bardzo rozrzucona i miały to być pierwsze zajęcia wyjazdowe poza moją miejscowością.  Na dodatek chciałem szybko uruchomić tam zajęcia, bo nie ma na co czekać jeśli jest okazja, więc zaledwie kilka ogłoszeń (bo na palcach jednej ręki można policzyć tablice informacyjne i miejsca, gdzie plakaty można umieścić) porozwieszałem we wtorek, kilka dni przed pierwszymi zajęciami (pomysł na zajęcia w Lubomierzu pojawił się zaledwie tydzień temu).
Na szczęście okazało się, że moje obawy są bezpodstawne - na pierwszych zajęciach w ICEO w Lubomierzu w piątek 1.03 w godz.10:00-12:00 uczestniczyło 5 osób! To bardzo dobra frekwencja, jak na taką miejscowość i tak małą liczbę ogłoszeń i krótki czas informowania.  A dobry start to najważniejszy i najsilniejszy bodziec dla wolontariusza do zaangażowania w prowadzenie zajęć, ale i dla uczestników, którzy przyciągną kolejne osoby, jeśli tylko wyjdą zadowolone.
Na pierwszych zajęciach opowiedziałem i zaprezentowałem co nieco o projekcie "Polska Cyfrowa Równych Szans" i o nas latarnikach, o stronie internetowej latarnicy.pl, a także o premierze cyklu "Latarnicy.pl" w TVP1.  W trakcie wprowadzenia starałem się również przedstawić obecnym korzyści i możliwości, jakie tracimy rezygnując z uczenia się i korzystania z nowych technologii.
W drugiej godzinie zachęciłem słuchaczy do wykonania pierwszego samodzielnego kroku w świecie komputerów i internetu.  W ICEO jest 6 stanowisk komputerowych dzięki czemu, każda osoba mogła sama spróbować swoich sił.  Niestety są to już trochę starsze komputery (ICEO uruchomiono z początkiem 2008r.), a przepustowość łącza pozostawia wiele do życzenia, ale dobre i to.  Bardzo dobrym i funkcjonalnym rozwiązaniem, z którym spotkałem się w ICEO jest duży panel LCD na ścianie, który zastępuje projektor.
W tej godzinie słuchacze zdążyli dowiedzieć się  i przećwiczyć samodzielnie uruchamianie komputera, co to jest system operacyjny i elementy pulpitu systemu Windows, funkcje podstawowych klawiszy na klawiaturze i ich działanie w podstawowym systemowym edytorze tekstów WordPad, co to jest kursor i jak nim sterować myszką, co to jest przeglądarka internetowa i jak ją uruchomić, podstawowe elementy okienek systemu Windows, i wiele wiele innych trudnych pojęć i czynności.  Dzięki takiemu intensywnemu zapoznaniu się z najważniejszymi pojęciami i funkcjami słuchacze mogli już samodzielnie otworzyć i przeglądnąć stronę naszej mszańskiej latarni: www.latarniamszana.pl  W trakcie oglądania zdjęć okazało się też, że wiele osób uczestniczących na zajęcia w Mszanie Dolnej jest znanych tutejszym starszakom :)
To tak na zachętę.  Co prawda dużo jak na pierwszy raz, ale przynajmniej bardzo efektywnie spędziliśmy te 2 godziny pierwszych zajęć, które zleciały błyskawicznie.  Następne zajęcia już w przyszły piątek o godz.10:00.  Serdecznie zapraszam do ICEO w Lubomierzu, zlokalizowanego w Remizie OSP (wejście od tyłu).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli chcesz skomentować artykuł na tym blogu, to bardzo prosimy uszanuj tego bloga, jego autorów i zasady kultury internetowego piśmiennictwa zwane netykietą. Będziemy Ci za to bardzo wdzięczni.