piątek, 23 sierpnia 2013

Wakacje z seniorami

Minął niespełna rok od kiedy zacząłem prowadzić bezpłatne zajęcia komputerowe dla osób w wieku powyżej 50 lat w ramach ogólnopolskiego projektu "Polska Cyfrowa Równych Szans".  Wiele się zdarzyło w tym czasie.  Poza regularnymi cotygodniowymi zajęciami komputerowymi od stycznia organizuję również regularne bezpłatne zajęcia intelektualne i gimnastyczne (gimnastyka prowadzona jest dla naszych seniorów nieodpłatnie przez Panie Katarzynę Mielnikiewicz oraz Martę Bijatowską ze "Studia Ruchu") w ramach autorskiego klubu seniora pod nazwą Klub Radosnych Siątek "Dolina Marzeń".  W konsekwencji działalności klubu 2 miesiące temu do życia powołałem również Fundację "Dolina Marzeń", której głównym celem jest podejmowanie działań w celu zorganizowania stałego środka transportu dla seniorów z naszego Miasta i okolic (dowożenie na zajęcia, wycieczki, dowóz i inne wydarzenia, itp.) oraz podnoszenia ich jakości życia w naszym Mieście.
Regularne zajęcia komputerowe, gimnastyczne i klubowe ze względu na ograniczoną dostępność sal w Szkole oraz w Bibliotece zawiesiłem na czas wakacji - zamiast tego w 6 poniedziałków lipcowych i sierpniowych zaproponowałem cykl zajęć plenerowych w Parku Miejskim pod hasłem "Poniedziałkowe PARKowanie", gdzie staram się zachęcić seniorów do aktywności przy grze w boules (petanke) oraz przy innych grach i zabawach plenerowych.  Aby uatrakcyjnić zajęcia w trakcie gier i zabaw staram się też integrować osoby starsze z dziećmi i młodzieżą - najczęściej bawiącą się już w Parku, ale pewnego razu na "Poniedziałkowe PARKowanie" zawitała również cała kolonia z Warszawy. 

Już w tym tygodniu spotkaliśmy się na pierwszym spotkaniu klubu i pierwszych warsztatach komputerowych po wakacyjnej przerwie.  Zajęcia odbyły się w mszańskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej w podobnych godzinach i dniach jak przed przerwą wakacyjną: spotkanie klubu w środę (21.08) w godz.15-17, a warsztat komputerowy w czwartek (22.08) w godz.10-12.
Spotkanie klubowe odbyło się pod hasłem "Uśmiechnij się!".  Na spotkaniu starałem się przedstawić rolę i wagę śmiechu i uśmiechu w naszym życiu.  We wprowadzeniu posłużyłem się cytatami z książki "Doktor Klaun! Terapia śmiechem, wolontariat, edukacja międzykulturowa", a że jeszcze mamy okres wakacji, aby zbytnio nie nużyć, zaproponowałem obszerne fragmenty nawiązującego do tematu zajęć filmu "Patch Adams", którego fabuła oparta została na faktach z życia Hunter'a Adamsa - twórcy idei doktorów klaunów, którzy starają się podnosić jakość życia chorych, szczególnie nieuleczalnie chorych i "przykutych" do łóżka.  W spotkaniu uczestniczyło 7 osób, w tym po raz pierwszy Pani Stefania, która mimo bardzo zaawansowanego wieku z wielką serdecznością przyjęła moje zaproszenie.

Nadal możemy się cieszyć słonecznym i ciepłym latem, więc na czwartkowe warsztaty komputerowe dla osób 50+ wybrałem temat planowania podróży i wycieczek za pomocą internetu - spotkaliśmy się pod hasłem "Bierzemy komputer w teczkę i... Jedziemy na wycieczkę!".  W zajęciach uczestniczyły 3 osoby.  Na wstępie jedna z uczestniczek poprosiła o pomoc przy aktualizacji systemu na swoim laptopie, a potem już mogliśmy zająć się tematem warsztatów.  Aby uczestnicy mogli łatwiej przyswoić poruszane zagadnienia oraz zapamiętać odwiedzane strony internetowe przygotowałem 1-stronicowy pomocniczek (do pobrania na naszej stronie).  
 Wszyscy uczestnicy warsztatów bardzo lubią podróżować, jednak już sposób odwiedzania miejsc wycieczek jest różny: jedni wolą poznawać elementy życia codziennego danego miejsca (ludzi, kulturę, plenery, potrawy, itp.), a inni wolą intensywnie zwiedzać, aby obejrzeć jak najwięcej zabytków i atrakcyjnych turystycznie miejsc.  Bez względu na upodobania warto należycie przygotować się do wycieczki, aby zaplanować czas i budżet, ale też przygotować się na odpowiednią pogodę, czy spakować niezbędny ekwipunek.  Używane dotychczas drukowane mapy, atlasy, przewodniki mogą zostać zastąpione z powodzeniem przez dostępne nieodpłatnie bardzo przydatne narzędzia internetowe - oczywiście na etapie przygotowań, natomiast w samej podróży raczej nie powinniśmy skupiać się na komputerze, aby jak najwięcej czasu przeznaczyć na wycieczkowe przeżycia.  Jedna z uczestniczek zajęć niedługo wybiera się na wycieczkę do Sandomierza, więc mieliśmy okazję sprawdzić narzędzia internetowe pod kątem konkretnego miasta.   Ważnym elementem każdej wycieczki jest fotografowanie, a że sam pasjonuję się fotografią, dlatego chciałem też co nieco powiedzieć o technice fotografowania.  Wspomniałem też o możliwościach telefonów typu smartfon w tym zakresie, które nosimy ze sobą, a często nie wiemy, że za ich pomocą możemy również robić zdjęcia.  Zachęcałem uczestników do fotografowania na warsztatach, zarówno aparatem cyfrowym, jak i moim smartfonem, jednak nikt nie podjął wyzwania - być może następnym razem się uda.  
Podstawowym narzędziem internetowym wspomagającym planowanie podróży są internetowe mapy - do planowania podróży samochodowych czy rowerowych zaproponowałem mapy Google (http://maps.google.pl), a w temacie pieszych wycieczek górskich serwis mapa-turystyczna.pl (http://mapa-turystyczna.pl).  W serwisach tych spróbowaliśmy wyznaczyć właściwą trasę podróży, a także zaplanować czas wycieczki.  Bardzo przydatnym elementem map Google jest możliwość obejrzenia dokładnych zdjęć satelitarnych miejsca wycieczki, a także zdjęć z konkretnych miejsc na mapie.
Jak już przygotowaliśmy trasę naszej podróży warto sprawdzić, co ciekawego możemy spotkać na miejscu.  W tym celu przydatne mogą okazać się serwisy mapakultury.pl (http://mapakultury.pl) oraz polskaniezwykla.pl (http://polskaniezwykla.pl).  Przetestowaliśmy je na naszym przykładzie planowanej wycieczki do Sandomierza.  O ile serwis mapakultury.pl zaprezentował się skromnie w tym przypadku i zaproponował nam niewiele atrakcji, to serwis polskaniezwykla.pl już niemalże zasypał nas sandomierskimi atrakcjami, a na dodatek posiada ciekawą funkcję - miniprzewodnik, dzięki któremu mamy możliwość wydrukowania przewodnika, który oprócz opisów atrakcyjnych miejsc wskazuje nam lokalizację poszczególnych obiektów na mapie. 
Niestety zabrakło nam czasu na dalsze eksplorowanie narzędzi internetowych w tej materii.  A jeszcze chciałem pokazać możliwości serwisu trail.pl (http://trail.pl), w którym możemy znaleźć opisy wędrówek pieszych, szczególnie górskich.  Nie zdążyłem też pokazać możliwości serwisów pogodowych wyszczególnionych w pomocniczku (http://twojapogoda.pl, http://meteo.pl, http://sat24.com) - dokończymy na kolejnych warsztatach.  Serdecznie dziękuję uczestnikom i zapraszam ponownie.

2 komentarze:

  1. Czy dobrze widziałem, że tam są stosowane takie rozdzielacze do podłogówki - https://sterownikitech.pl/rozdzielacze,c37.html ? One są trafionym rozwiązaniem czy średnio?

    OdpowiedzUsuń
  2. Każdy wiek jest dobry na podróżowanie. Sama mam zamiar zabrać moją babcię do Włoch, do czego przekonał mnie ten artykuł https://iamtourist.org/category/tips/italy/ Mam nadzieję, że miło spędzimy tam czas.

    OdpowiedzUsuń

Jeśli chcesz skomentować artykuł na tym blogu, to bardzo prosimy uszanuj tego bloga, jego autorów i zasady kultury internetowego piśmiennictwa zwane netykietą. Będziemy Ci za to bardzo wdzięczni.