sobota, 28 września 2013

Z początkiem jesieni aktywność naszych seniorów wzrasta

Paradoksalnie jesień i zima to pora największej aktywności uczestników w przypadku zajęć dla seniorów.  Tak było rok temu i tak zaczyna być już teraz.  Na naszych regularnych bezpłatnych zajęciach dla seniorów pojawia się coraz więcej chętnych.


W minionym tygodniu w środowym spotkaniu w Bibliotece Publicznej w naszym Klubie Seniora pod nazwą Klub Radosnych Siątek "Dolina Marzeń" mieliśmy okazję uczestniczyć w prezentacji Pana Jerzego Haca z Dąbrowy Górniczej, który opowiadał nam o swoich pasjach.  W trakcie oczekiwania na prezentację Pani Kasia niespodziewanie urządziła nam nietypowe powitanie jesieni - z nazbieranych liści zrobiła własnoręcznie kilka przepięknych kwiatów.  Pozwolę sobie wykorzystać tę okazję jako wspaniałą propozycję na zajęcia w przyszłości, mając nadzieję, ze Pani Kasia nam nie odmówi takich warsztatów.
W trakcie prezentacji poznaliśmy jedną z pasji Pana Jerzego, którą od kilku lat jest fotografowanie i zbieranie faktów dotyczących kapliczek w Beskidzie Śląskim.  Spotkanie okazało się bardzo interesujące.  Mogliśmy dowiedzieć się, jak Pan Jerzy przygotowywał się do tej pracy, jak ją realizował, a przede wszystkim mogliśmy obejrzeć owoc tej pasji - kompletny zbiór ponad 100 fotografii kapliczek i krzyży z Istebnej, Koniakowa i Jaworzynki wraz z zebranymi faktami z ich historii.
Po bardzo ciekawej prezentacji okazało się również, że kolejną pasją Pana Jerzego jest poezja.  Pan Jerzy posiada w swoim dorobku wydany tomik swoich wierszy, z których kilka mogliśmy wysłuchać.   Serdecznie dziękuję Panu Jerzemu za zaproszenie nas na tę prezentację.  Zapraszam do odsłuchania obszernych fragmentów z tego spotkania - kliknij tutaj.
Po prezentacji planowałem przeprowadzić zajęcia z fotografowania, jednak prezentacja okazała się tak bogata i interesująca, że wypełniła nam całe 2 godziny spotkania.  Na naukę fotografowania zapraszam więc za 2 tygodnie - wtedy też poprosimy Panią Kasię o nauczenie nas przygotowywania kwiatów z jesiennych liści.  Za tydzień zaś zapraszam na projekcję niesamowitego filmu dokumentalnego pt."Samsara" w wersji HD, przedstawiającego w nietypowej formie krąg życia i naszej cywilizacji - będzie to półtoragodzinna uczta dla zmysłów i ducha, która z pewnością wzbudzi moc emocji, a obrazy przedstawione w tym filmie zapadną na długo w naszej pamięci.  Na spotkania seniorów w Klubie Radosnych Siątek "Dolina Marzeń" zapraszam do Biblioteki Publicznej w Mszanie Dolnej w każdą środę w godz.15-17.


Na regularnych zajęciach komputerowych dla osób 50+ w ramach ogólnopolskiego projektu "Polska Cyfrowa Równych Szans" w minionym tygodniu w czwartek pojawiło się więcej seniorów niż zwykle, w tym także kilku nowych uczestników.  Być może to zasługa tematu, który zaplanowałem - zaczynamy odkrywać sieć społecznościową facebook.com.  Zarówno na przedpołudniowych zajęciach w Bibliotece Publicznej, jak i na wieczornych zajęciach w Szkole Podstawowej nr 1 zdążyliśmy dowiedzieć się czym jest facebook, a także poznaliśmy kilka trudnych do zrozumienia pojęć związanych z tym tematem - m.in. co to jest oś czasu, lub inaczej wirtualna tablica aktywności, co to w ogóle jest aktywność w sieci społecznościowej, jak sprawić by nasz znajomy ze świata rzeczywistego znalazł się w gronie naszych znajomych w świecie Internetu.
Uczestnikom, którzy do tej pory jeszcze nie posiadali profili na facebook'u, udało się je założyć.  Na koniec zajęć w Bibliotece udało nam się też nawiązać czat z jedną z uczestniczek podobnych zajęć prowadzonych przez zaprzyjaźnioną Latarniczkę PCRS z Kozłowa k.Miechowa.  Jedyną metodą zrozumienia tej stosunkowo młodej technologii jest regularne korzystanie z niej w wirtualnym świecie, dlatego na następnych zajęciach będziemy kontynuowali zabawę z facebook'iem.   Temat jest bardzo obszerny i z pewnością nie wyczerpiemy go w 2-3 spotkaniach.  Liczba uczestników wzrasta, więc już na kolejnych zajęciach w Szkole Podstawowej nr 1 poproszę o pomoc młodych wolontariuszy z lokalnych szkół średnich.  Na zajęcia komputerowe zapraszam w każdy czwartek - w godz.10-12 do Biblioteki Publicznej, a w godz.17-19 do Szkoły Podstawowej nr 1.

Uzupełnieniem naszych regularnych cotygodniowych zajęć klubowych są zajęcia gimnastyczne - tu również liczba chętnych systematycznie wzrasta.  Zajęcia są przygotowywane i prowadzone specjalnie dla naszych seniorów przez specjalistki - Panie Katarzynę Mielnikiewicz i Martę Bijatowską.  Panie na co dzień oferują podobne zajęcia odpłatnie w ramach "Studia Ruchu", natomiast nam poświęcają swój czas i umiejętności nieodpłatnie w każdą sobotę w godz.9-10 w sali fitness Miejskiej Hali Widowiskowo-Sportowej przy Zespole Szkół Miejskich nr 1 w Mszanie Dolnej.  Serdecznie zapraszam, bo naprawdę warto!

1 komentarz:

  1. Weźcie też kiedyś pod uwagę takie noclegi w Karpaczu - https://www.lesnydwor.karpacz.pl/ Zakładam, że na pewno będziecie zadowoleni. Kwestia taka, na czym wam zależy.

    OdpowiedzUsuń

Jeśli chcesz skomentować artykuł na tym blogu, to bardzo prosimy uszanuj tego bloga, jego autorów i zasady kultury internetowego piśmiennictwa zwane netykietą. Będziemy Ci za to bardzo wdzięczni.