niedziela, 10 marca 2013

Dominacja Internetu na zajęciach w Mszanie Dolnej i Lubomierzu

Tak się złożyło, że w minionym tygodniu na wszystkich zajęciach komputerowych w Mszanie Dolnej i Lubomierzu dominował Internet oraz przeglądarki i wyszukiwarki internetowe.Na VI zajęciach komputerowych w Bibliotece Publicznej w czwartkowe przedpołudnie 7.03 obecnych było 8 seniorów.  Wreszcie mogliśmy wejść w świat Internetu.  Po krótkim wprowadzeniu na temat Internetu dowiedzieliśmy się, co to jest przeglądarka, jakie przeglądarki są najpopularniejsze, jakie elementy zawiera okno przeglądarki.  Następnie dowiedzieliśmy się jak wygląda proces wyszukiwania treści w internecie, jakie wyszukiwarki są najpopularniejsze i dlaczego Google :)  Dowiedzieliśmy się też co to jest fraza wyszukiwania i jak należy ją tworzyć.
W kolejnej godzinie przećwiczyliśmy pracę z przeglądarką i wyszukiwarką.  Nie ma jak ćwiczenie własnymi palcami, bo takie poznawanie najlepiej sprzyja utrwalaniu wiedzy i nabywaniu doświadczenia.  Przy samodzielnym wyszukiwaniu seniorzy poszukiwali bardzo praktycznych informacji, jak książka kucharska i przepisy, czy najaktualniejsze wiadomości.  Następne zajęcia już za tydzień - na zajęciach w Bibliotece Publicznej poznamy pocztę elektroniczną i spróbujemy założyć nasze pierwsze skrzynki pocztowe.


W tym samym dniu (7.03) późnym popołudniem odbyły się XXIII zajęcia komputerowe w Szkole Podstawowej nr 1.  Świat Internetu poznawać chciało 12 seniorów.  Tym razem wspierało mnie 3 wolontariuszy z lokalnych szkół średnich: Paulina (kl.IIc LO), Monika (kl.IId LO) i Artur (kl.II Technikum Bud.) - zarówno ja, jak i seniorzy jesteśmy im niezmiernie wdzięczni za pomoc.  Niestety mimo zaplanowanego tematu (komunikatory internetowe) musiałem szybko zaimprowizować luźniejszy temat - w tym samym czasie w szkole odbywało się spotkanie z Radnymi Miasta w sprawie uchwały śmieciowej i część seniorów chciała na jakiś czas opuścić zajęcia.
Ponieważ pojawiły się również 2 nowe osoby na zajęciach wpadłem więc na pomysł, aby powtórzyć temat Internetu i przeglądarki.  W tym celu wyszukałem i zaprezentowałem odcinek programu "Jak to działa?" traktujący właśnie o Internecie.  Następnie utrwalaliśmy sobie elementy okna przeglądarki internetowej.  Na koniec spróbowałem wyjaśnić seniorom trudne pojęcia bitu i bajtu, pojemności dysków i pamięci, objętości plików i szybkości łącz internetowych.  Zaplanowany temat komunikatorów internetowych muszę więc przełożyć na kolejne zajęcia 14.03.

W piątkowe przedpołudnie 8.03 pojechałem do Lubomierza na II zajęcia komputerowe z tamtejszymi seniorami.  Pojawiły się wszystkie osoby z pierwszych zajęć, a dodatkowo zawitała nowa Pani - w sumie 6 osób, a że w Internetowym Centrum Edukacyjno-Oświatowym mamy do dyspozycji właśnie 6 stanowisk, to każda osoba mogła ćwiczyć indywidualnie.  Tak się składa, że prawie wszystkie osoby z tamtych zajęć miały już wcześniej jakiś kontakt z komputerem, więc mogliśmy pominąć poznawanie klawiatury i myszki - obsługę klawiatury i myszki postaramy się utrwalać w praktyce w trakcie zabaw z Internetem.
Mogłem więc przeskoczyć od razu do świata Internetu. Poznawaliśmy przeglądarki internetowe oraz elementy okna przeglądarki.  Dowiedzieliśmy się co nieco o wyszukiwarkach internetowych, dlaczego są tak ważne przy korzystaniu z Internetu.  Poruszyliśmy także temat budowy frazy zapytania, dzięki czemu przez resztę zajęć mogliśmy już "buszować" w Internecie.  Poza wyszukiwaniem codziennych i najczęściej wyszukiwanych informacji pojawiła się też konkretna potrzeba - dziecko jednej z Pań zagubiło płytkę ze sterownikami do drukarki i nie może sobie z nią poradzić.  Po wstukaniu do wyszukiwarki frazy składającej się nazwy producenta i modelu drukarki szybko odnaleźliśmy wszystkie udostępnione przez producenta pliki konieczne do instalacji drukarki.  Zapraszam na kolejne zajęcia w Lubomierzu w najbliższy piątek 15.03 - będziemy się dalej zagłębiać w świecie Internetu.1 komentarz:

  1. Witaj Radek
    świetna strona i ciekawe artykuły. Życzę powodzenia w dalszej pracy. Pozdrawiam z Bydgoszczy Grażyna

    OdpowiedzUsuń

Jeśli chcesz skomentować artykuł na tym blogu, to bardzo prosimy uszanuj tego bloga, jego autorów i zasady kultury internetowego piśmiennictwa zwane netykietą. Będziemy Ci za to bardzo wdzięczni.