środa, 13 listopada 2013

Całe życie uczymy się... szczególnie w starszym wieku

Paradoksalnie nasza edukacja nie kończy się z końcem edukacji ustawicznej.  Mimo, że stereotypy każą nam sądzić, że na szkole kończy się nasze kształcenie, a później następuje tylko odcinanie kuponów, to wcale tak nie jest.  Trudno dziś sobie wyobrazić człowieka, które po ukończeniu szkoły osiada na laurach i do końca swoich dni korzysta tylko z tego, czego nauczył się w czasie młodości.  Czas, ale i człowiek, nieustannie pędzi, a otaczająca nas rzeczywistość zmienia się z dnia na dzień.  Z drugiej strony możliwości i percepcja człowieka maleją zaś z biegiem lat!  Aby zrozumieć otaczającą go rzeczywistość i dotrzymać jej kroku należy wkładać coraz więcej wysiłku w utrzymywanie naszego ciała i ducha w odpowiedniej kondycji fizycznej i umysłowej.
Osobiście staram się aktywizować osoby starsze z mojej miejscowości w tym zakresie organizując Klub Radosnych Siątek, a w jego ramach coraz to nowe zajęcia i aktywności (poza spotkaniami klubowymi, zajęciami gimnastycznymi i komputerowymi, właśnie ruszamy z kolejnymi nowymi zajęciami - języki obce i plastyka).  W nawiązaniu do powyższej kwestii dzisiaj też trafiłem na facebook'u na ciekawe materiały i spieszę się nimi podzielić.  Na te materiały trafiłem dzięki Stowarzyszeniu "Miasta w Internecie"- autora projektu "Polska Cyfrowa Równych Szans" w ramach którego prowadzimy również u nas bezpłatne zajęcia komputerowe dla osób 50+
Pierwszym z nich jest bezpłatny "Podręcznik do ćwiczenia umysłu dla osób starszych" wydany w postaci elektronicznej przez organizację Mindwellness.eu.  Poza wprowadzeniem merytorycznym podręcznik zawiera wiele wskazówek w kwestii utrzymania naszego umysłu w odpowiedniej kondycji w starszym wieku. 
W uzupełnieniu do powyższego podręcznika szybko pojawiła się kolejna sugestia kolegi Latarnika z Łodzi - zestaw ćwiczeń usprawniających pamięć udostępniony na stronie logomedicus.pl   To kolejny dowód na to, że aktywizacja cyfrowa pokolenia 50+ to tylko pretekst - celem jest aktywność społeczna starszych pokoleń oraz synergia służąca rozwojowi nas wszystkich :). 
Kolejną bardzo ciekawą propozycją jest też "Telewizyjny Klub Seniora".  Program realizowany jest przez TVP Wrocław i pojawia się co tydzień na antenie TVP.  Program skierowany jest do ludzi starszych i porusza ważne dla nich tematy. Stałym elementem programu jest spotkanie z niezwykłym seniorem. W internecie na stronie TVP możemy obejrzeć wszystkie wyemitowane dotychczas odcinki.
Serdecznie zachęcam do korzystania z tych i innych propozycji dla osób starszych, aby z biegiem naszych lat życie stawało się coraz ciekawsze, pełniejsze i weselsze!

1 komentarz:

  1. Jeśli zastanawiacie się co zrobić w przypadku niskiego poziomu cukru we krwi to tutaj https://baza-lekow.com.pl/co-robic-w-przypadku-niskiego-poziomu-cukru-we-krwi/ znajdziecie ciekawy i pomocny artykuł na ten temat. Moja teściowa ma problemy z niskim cukrem i dość często robi jej się słabo. To poważny problem.

    OdpowiedzUsuń

Jeśli chcesz skomentować artykuł na tym blogu, to bardzo prosimy uszanuj tego bloga, jego autorów i zasady kultury internetowego piśmiennictwa zwane netykietą. Będziemy Ci za to bardzo wdzięczni.