piątek, 25 października 2013

Narzędzia przydatne do nauki obsługi myszki i klawiatury

Najlepszą formą nauki jest zabawa... nawet w przypadku osób starszych.  Dzięki kolegom i koleżankom Latarnikom "Polski Cyfrowej Równych Szans" (latarnicy.pl) co rusz odkrywamy ciekawe, ale i proste w obsłudze narzędzia zachęcające do uczenia się. Chciałbym przedstawić 2 takie narzędzia bardzo przydatne na początkowym etapie poznawania komputerów, sprzyjające szybszemu opanowaniu obsługi myszki i klawiatury przez zabawę.
Prosty i wciągający, a co najważniejsze nie wymagający instalacji, programik MYSZKA zachęca do opanowania obsługi myszki poprzez 7 ćwiczeń, w których możemy przećwiczyć pojedyncze i podwójne kliknięcia, chwytanie, wywoływanie menu podręcznego, itp.  W każdym ćwiczeniu rejestrowany jest czas wykonania, dzięki czemu możemy porównywać swoje osiągnięcia.  Jak stwierdziliśmy własnoręcznie na zajęciach z seniorami, program ma jeszcze jedną wartość dodaną, prawdopodobnie nie przewidzianą przez autorów.  Otóż sprzyja ćwiczeniu koordynacji, panowania nad dłonią, rozwojowi umysłu, spowolnieniu negatywnych symptomów starzenia, i prawdopodobnie jeszcze wielu innych kwestii.
Drugim bardzo prostym, ale równie wciągającym programikiem, również nie wymagającym instalacji jest gra ATAK PIRATÓW, która poprzez zabawę ułatwia poznawanie klawiszy literowych.  Ale to nie wszystko - w grze zawarty jest również 4-języczny słowniczek (polsko-francusko-niemiecko-angielski) z nagraniem wymowy poszczególnych słów - tak więc możemy uczyć się również języków obcych.  Choć gra pierwotnie przeznaczona była dla dzieci, to bardzo ją polecamy również osobom starszym ze względu na walory rozwojowe.
Na koniec pragnę przypomnieć jeszcze o podręczniku e-seniora UPC, który w bardzo przystępny sposób wprowadza początkujących seniorów w świat komputerów i Internetu.  Zachęcam do samodzielnych ćwiczeń, ponieważ człowiek nie nauczy się niczego bez pracy własnej.  Wszystkie materiały przydatne w nauce staram się umieszczać na naszym blogu po prawej stronie w dziale "Przydatne materiały".

1 komentarz:

  1. Pływacie kajakami? Ja w zeszłym roku byłam na spływie kajakowym z przyjaciółmi. Było ekstra! Dlatego w tym roku chcę kupić kajak 1 osobowy i wybrać się na tydzień gdzieś nad jezioro lub rzekę i popływać.

    OdpowiedzUsuń

Jeśli chcesz skomentować artykuł na tym blogu, to bardzo prosimy uszanuj tego bloga, jego autorów i zasady kultury internetowego piśmiennictwa zwane netykietą. Będziemy Ci za to bardzo wdzięczni.