piątek, 4 stycznia 2013

Wreszcie temat poczty elektronicznej

W dniu 3.01.2013r. spotkaliśmy się na XVI zajęciach.  Tym razem świat internetu chciało zgłębiać 17-tu aktywnych seniorów, w tym 1-na nowa Pani (szczegóły w naszej liście obecności).
Od godz.16-ej był czas konsultacji - w tym czasie chętni aktywni seniorzy mają możliwość nadrobienia zaległości, przećwiczenia wcześniej omawianych elementów z obsługi komputera i internetu pod moim okiem oraz rozwiązywania wszelkich problemów.
Takie konsultacje będą prowadzone przeze mnie już przed każdymi kolejnymi zajęciami. Na samym początku zajęć Pani Basia zaintonowała kolędę "W żłobie leży...", a wszyscy obecni to podchwycili i wspólnie zakolędowaliśmy :)  Potem już tylko problemy z komputerami i internetem zajmowały nasze głowy.
O godz.17-ej zaczęliśmy właściwe zajęcia - tym razem zmierzyliśmy się z trudnym tematem poczty elektronicznej.  Na wstępie wspomniałem o prezentacji multimedialnej dla seniorów, którą poprowadziłem w minioną sobotę w naszym Kinie - osoby, które nie były tam obecne mają możliwość przeczytania o tym wydarzeniu w poprzednim wpisie na naszym blogu, gdzie również mają odnośniki do prezentowanych na prezentacji multimedialnej filmów, które mogą sami obejrzeć na komputerze.
Po teoretycznym wprowadzeniu w temat poczty elektronicznej (prezentacja modułu 3 - lekcja 12) przyszedł czas na praktykę - wszyscy obecni mieli za zadanie utworzyć swoje własne konto poczty elektronicznej na serwerze gmail.com.  Niestety nie wszystkim się to udało na tych zajęciach, ale temat jest dosyć trudny dla początkujących aktywnych seniorów, a jednocześnie bardzo ważny dla efektywnego korzystania z internetu, więc będziemy kontynuować na co najmniej 2-ch kolejnych zajęciach.  Najwięcej problemów seniorom sprawiało:
1. zbudowanie poprawnej i niepowtarzalnej nazwy swojego konta pocztowego,
2. ustalenie prawidłowego bezpiecznego hasła do swojej skrzynki,
3. odczytanie tekstu z obrazka elementu CAPTCHA zabezpieczającego formularz rejestracyjny przed robotami.
Połowa aktywnych seniorów obecnych na zajęciach dała sobie jednak z tym radę i mają już konta pocztowe założone.  Reszta będzie mogła to zrobić już za tydzień 10.01. na kolejnych zajęciach.
Jednocześnie zaprosiłem aktywnych seniorów na kolejną prezentację multimedialną dla seniorów w Kinie, którą poprowadzę w przyszłą niedzielę 13.01. o godz.12:00 w ramach Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - na tej prezentacji obejrzymy kilka krótkich filmów dot. seniorów z serwisu YouTube oraz odbędziemy wirtualną wycieczkę po Krakowie i Muzeum Narodowym.  Serdecznie zapraszam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli chcesz skomentować artykuł na tym blogu, to bardzo prosimy uszanuj tego bloga, jego autorów i zasady kultury internetowego piśmiennictwa zwane netykietą. Będziemy Ci za to bardzo wdzięczni.