wtorek, 15 stycznia 2013

W Kinie odwiedzaliśmy Kraków i Muzeum Narodowe

W niedzielę 13.01 miał miejsce XXI Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a w Mszanie Dolnej znajduje się jeden z większych sztabów w regionie.  Dzięki życzliwości Dyrektora MOK Piotra Armatysa mogłem w tym dniu poprowadzić w Kinie kolejną prezentację multimedialną "Senior w internecie" przygotowaną w ramach projektu "Intercel 50+" - tym razem chciałem seniorom zaprezentować wirtualną wycieczkę do muzeum.
W prezentacji znalazły się następujące pozycje:
1. Po krótkim wprowadzeniu, aby zachęcić seniorów do pozostania do końca prezentacji zacząłem od bardzo motywującego krótkiego wywiadu Anna Dymna ambasadorką Latarników Polski Cyfrowej
2. Następnie korzystając z wyszukiwarki google.pl wyszukaliśmy frazę "Kraków" - spośród wielu milionów wyników skorzystałem z informacji encyklopedycznej o Krakowie z wolnej encyklopedii wikipedia.org
3. Z wikipedii udałem się do lokalizacji Krakowa na mapach Google, gdzie ustawiłem znacznik startu spaceru przy Barbakanie, a koniec na Rynku Główny koło Sukiennic - po postawieniu znacznika Street View (żółty "ludzik") koło znacznika startu wycieczki zaczęliśmy wirtualny spacer - przeszliśmy pod Bramą Floriańska, następnie ulicą Pijarską, Św.Jana, Św.Tomasza i Sławkowską dotarliśmy na Rynek przed Sukiennice.
4. Weszliśmy do Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie, w którego salach mogliśmy wirtualnie podziwiać Galerię Sztuki Polskiej XIXw.  Na dłuższą chwilę zatrzymaliśmy się przy obrazach, które mogliśmy podziwiać w wysokiej rozdzielczości i obejrzeć ich każdy najdrobniejszy szczegół: "Czwórka" Józefa Chełmońskiego oraz "Pochodnie Nerona" Henryka Siemiradzkiego, który zresztą jako dar artysty był pierwszym eksponatem i zainicjował kolekcję zbiorów Muzeum Narodowego w 1879r.
5. Korzystając z mapy Muzeum Narodowego "przeskoczyliśmy" do Gmachu Głównego Muzeum Narodowego przy al.3-go Maja.  Tam spośród kilkunastu ekspozycji Galerii Sztuki polskiej XX wieku wybrałem do prezentacji nawiązującą do poprzednio "odwiedzanej" ekspozycję "A to Polska właśnie", gdzie spośród wielu ciekawych eksponatów zwróciłem uwagę obecnych na bardzo ciekawą rzeźbę z brązu "Pochód na Wawel" Wacława Szymanowskiego - wyjątkowość rzeźby uwypukla dodatek multimedialny udostępniony przy rzeźbie prezentujący szczegóły tego imponującego eksponatu.  Pokazałem jeszcze kilka innych sal Muzeum, również tych z bardziej awangardową sztuką.
6. Po zwiedzaniu muzeów weszliśmy na stronę z kamerą internetową na ul.Floriańskiej, gdzie oglądając obraz w czasie rzeczywistym tej chwili mogli poczuć się jakby byli obecni w Krakowie, a nie w sali Kina MOK w Mszanie Dolnej.
7. Na koniec zaprezentowałem Cz.II wykładu Anny Izabeli Brzezińskiej "Pierwszy krok 50+ w internecie", skierowanego właśnie do seniorów, w którym Pani prof.A.Brzezińska w sympatyczny sposób motywuje seniorów do podjęcia aktywności intelektualnej i społecznej.
8. Jako, że pozostało jeszcze trochę czasu do kolejnego punktu Finału WOŚP, którym miały być warsztaty z Nordic Walking, pozwoliłem sobie zachęcić obecnych seniorów do podjęcia aktywności również w tej dziedzinie, a wykorzystując okazję w serwisie Youtube.com wyszukaliśmy frazę "Nordic Walking" i spośród  ponad 7 tys. wyników wybraliśmy do obejrzenia film instruktażowy Nordic Walking (autorstwa serwisu 7dolin.tv z Krynicy).
W całej prezentacji jako podkład muzyczny wykorzystałem muzykę fortepianową i New Age następujących wykonawców: David Williams, Michael Nyman, Ernesto Cortazar, Kevin Kern, Secret Garden.

Mimo dużej liczby plakatów rozwieszanych w naszym mieście od ponad tygodnia dotknęła mnie niska frekwencja.  Na szczęście po raz kolejny mogłem liczyć na słuchaczy z zajęć komputerowych - na prezentacji gościło 4-ch seniorów - bardzo im za ten udział dziękuję, bo chętni uczestnicy to paliwo dające energię do dalszych działań tego typu.  Kolejnym problemem okazała się niska jakość projektora, która uwydatniła się znacznie, gdy chciałem przeplatać prezentację materiałami z różnych źródeł, o różnym poziomie jasności i kontrastowości.  Na dodatek męczyła mnie złapana dzień wcześniej choroba, ale myślę, że i tak jak na prezentację multimedialną prowadzoną na żywo nie wyszło najgorzej.  Mimo słabości nie poddaję się i w głowie mam kolejne pomysły na prezentacje.  Każda kolejna prezentacja będzie coraz lepsza i ciekawsza.

Nie bez znaczenia była pomoc wolontariuszy WOŚP odpowiadających za obsługę techniczną - równie ważna w tych prezentacjach jest muzyka i mikrofon, a nagłośnienie było bardzo dobre, za co im bardzo dziękuję.  W galerii WOŚP z Mszany Dolnej znalazło się też parę zdjęć z prezentacji.

1 komentarz:

  1. Spieszę donieść, że kolejne prezentacje będą realizowane już na dużo lepszym projektorze. Dzięki grantowi zakupiłem w tym celu kilkuletni, ale wciąż wyświetlający obraz rewelacyjnej jakości, projektor Toshiba TDP-EX20 z matrycą DLP - jedynym ograniczeniem przy tym projektorze jest wymiar ekranu - maks.2,5m. Jakość prezentacji będzie można ocenić już niebawem na kolejnej prezentacji multimedialnej - tym razem inspirowany spotkaniem Klubu Radosnych Siątek "Dolina Marzeń" przygotowuję wirtualną wycieczkę do teatru. Już teraz zapraszam.

    OdpowiedzUsuń

Jeśli chcesz skomentować artykuł na tym blogu, to bardzo prosimy uszanuj tego bloga, jego autorów i zasady kultury internetowego piśmiennictwa zwane netykietą. Będziemy Ci za to bardzo wdzięczni.