sobota, 26 stycznia 2013

Sudoku w "Dolinie Marzeń"

W tym tygodniu zajęć komputerowych nie było ze względu na ferie, ani w Szkole Podstawowej nr 1, ani w Bibliotece Publicznej.  Ale uczestnicy klubu "Dolina Marzeń" koniecznie chcieli się zobaczyć.  W piątek 25.01.2013r. Klub Radosnych Siątek "Dolina Marzeń" spotkał się w Bibliotece Publicznej w Mszanie Dolnej po raz drugi.  Tym razem uczestniczyło 13-tu seniorów, w tym 3 Panie po raz pierwszy.
Na samym początku za sprawą uciążliwej dla seniorów zimy i problemów z wyegzekwowaniem od odpowiednich służb należytego uprzątnięcia chodników wśród obecnych Siątek dominowały gorsze nastroje.  Jednak poprosiłem seniorów, by postarali się o tym zapomnieć na czas tego spotkania, aby zostawili problemy dnia codziennego za sobą, a spróbowali odnaleźć w myślach lepsze obrazy.  Jeśli będziemy potrafili wzbudzić pozytywne nastroje w naszych myślach, będą one udzielały się również innym.  Jeśli chcemy zmienić nasze życie i nasze otoczenie na lepsze musimy najpierw nauczyć się budować pozytywne wyobrażenia i pragnienia w swoich myślach i pielęgnować je, aby zakwitały i rozsiewały się w naszym środowisku.  A zima jak to zima - ma też dobre strony, szczególnie dla dzieci - ale już za kilka tygodni z pewnością ustąpi miejsca wiośnie.
Przypomniałem o potrzebie wspierania się nawzajem dobrymi myślami, aby ulżyć innym w ich dolegliwościach.  Jedna z seniorek potwierdziła, że pewne rady z poprzedniego spotkania przynoszą jej ulgę w dolegliwościach.  Kolejna miła Siątka była tak dobra, że własnoręcznie spisała dobroczynne oddziaływanie kamieni szlachetnych (wg Św Hildegardy z Bingen), wykonała kserokopie tych notatek i podarowała wszystkim zebranym.  To kolejny przykład, że dobrzy ludzie dzielą się źródłem ożywczej wiedzy i energii, jeśli tylko stworzy się im okazję.  Cieszę się z wzrastającej aktywności społecznej uczestników naszych spotkań.
Przechodząc do kolejnej części spotkania wspomniałem o efekcie neuroplastyczności mózgu.  To stosunkowo młode odkrycie sprzed kilkunastu lat pokazuje, że mózg "starzeje się" i umiera tylko wtedy, kiedy mu na to sami pozwolimy.  Okazuje się bowiem, że nawet uszkodzone w wyniku urazu czy ciężkich przeżyć obszary mózgu mogą zostać przywrócone do pełnej funkcjonalności poprzez odpowiednie stymulowanie upośledzonych obszarów.  W tym temacie polecam film dokumentalny "Uzdrowić umysł", jednak również sporo innych filmów i faktów na ten temat można znaleźć w sieci.
Ten sam efekt pozwala rozwijać i utrzymywać nasz mózg w należytej sprawności mimo upływu lat poprzez podejmowanie regularnych ćwiczeń i aktywności umysłowych: dokształcanie się, rozwijanie pasji, rozwiązywanie krzyżówek, zagadek, rebusów, łamigłówek, gier logicznych, itp.  Kierując się sugestią jednej z uczestniczek z poprzednich zajęć tym razem zaproponowałem grę Sudoku.  Okazało się, że spośród zebranych tylko 2 osoby zetknęły się z tą prostą i bardzo interesującą łamigłówką.  Zasady Sudoku są bardzo łatwe - nietrudno znaleźć je w internecie, np. w wolnej encyklopedii Wikipedia.
Korzystając z generatora Sudoku OpenSky przygotowałem dla uczestników na dzisiejsze spotkanie wydruki wielu układów Sudoku do rozwiązania o różnym stopniu trudności.  Po przedstawieniu zasad zabraliśmy się do rozwiązywania - nie było łatwo, bo dla wielu z uczestników była to zupełna nowość - ale po pokazaniu kilku strategii poszukiwania rozwiązania niektórym troszkę się rozjaśniło.  Czas tak szybko minął, że nie zdążyliśmy zrobić nic innego na dzisiejszych zajęciach.  Na koniec na tablecie pokazałem jak komputer pomaga w rozwiązywaniu tej łamigłówki - na Androidzie polecam mój ulubiony program "Super Sudoku", a na przeglądarkę internetową znajdziemy bardzo dużo gier Sudoku on-line np. mojesudoku.pl.  Każdy zabrał kartkę z układami Sudoku do domu i mam nadzieję, że nasze Siątki spróbują rozwiązać nie ruszone układy w wolnym czasie.  Bardzo do tego zachęcam, bo łamigłówka mimo swej prostoty bardzo rozwija nasze możliwości umysłowe.
Miło było zobaczyć uśmiechnięte twarze ponownie, chociażby na te 1,5 godziny - w tym tygodniu Biblioteka służyła głównie dzieciom, ale już następnym razem, w przyszły piątek 1-go lutego będziemy mieli więcej czasu - spotkamy się już o godzinie 15:00 i myślę, że pomysłów nie zabraknie, aby miło spędzić czas aż do zamknięcia Biblioteki (17:30).  Jak poprzednio, tak i tym razem, pracownicy Biblioteki bardzo nam usługiwali - przygotowali nam poczęstunek, robili zdjęcia - bardzo serdecznie im za to dziękuję, bo bez nich z pewnością nie było by aż tak przyjemnie.
W przyszły czwartek 31-go stycznia zajęcia komputerowe odbędą się jak do tej pory - w Bibliotece Publicznej w godz.10:00-12:00, natomiast w Szkole Podstawowej nr 1 w godz.16:00-18:30.  Serdecznie zapraszam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli chcesz skomentować artykuł na tym blogu, to bardzo prosimy uszanuj tego bloga, jego autorów i zasady kultury internetowego piśmiennictwa zwane netykietą. Będziemy Ci za to bardzo wdzięczni.