sobota, 3 listopada 2012

Poznawanie internetu trzeba zacząć od podstaw

W minionym tygodniu przeżywaliśmy świąteczne dni zadumy a "uczniowie" nie chcieli stracić zajęć, więc tym razem zajęcia odbyły się wyjątkowo we wtorek 30.10.2012r.  Były to już 8. zajęcia.  Udział w nich wzięło aż 15-tu seniorów - to najwyższy wynik jak do tej pory.  
Wkraczamy powoli w świat internetu - zaczęliśmy moduł 2, w którym poznawaliśmy zagadnienia związane z sieciami komputerowymi.  Wiemy już jak wpiąć komputer do sieci, czym jest sieć komputerowa, a także czym jest internet.  Poznaliśmy tak trudne pojęcia, jak: host, usługa internetowa, serwer, itp.  Już mamy świadomość, że każdy komputer wpięty do sieci komputerowej jest zagrożony potencjalnymi atakami z sieci, które mogą zagrozić naszej prywatności albo wykorzystać nasz komputer do nielegalnych zadań.  Aby czuć się bezpiecznie w sieci, zanim zaczniemy korzystać z dobroci internetu, musimy wiele się nauczyć.  Czas poświęcony na poznanie podstaw z pewnością nie pójdzie na marne.  Dla seniorów nie są to łatwe rzeczy, ale bez tej podstawowej wiedzy trudno wyobrazić sobie bezpieczne korzystanie z internetu.
Na początku zajęć poznaliśmy stronę internetową naszych zajęć latarniamszana.blogspot.com prowadzoną w formie bloga.  Dowiedzieliśmy się, w którym miejscu na naszej stronie znajdziemy przydatne dla nas materiały (grupa "Przydatne materiały" po prawej stronie). 
Wysłuchaliśmy również 12-minutowej audycji 1. programu Polskiego Radia pt. "Nie chcę, nie umiem, nie bawię się w internety", w której zaproszeni goście: Elżbieta Ćwiklińska, założycielka Uniwersytetu Drugiego Wieku i Andrzej Pająk z magazynu komputerowego "Chip” przekonują, że nie warto jest rezygnować z przyjemności i korzyści, które daje internetowe okno na świat.  Pani Elżbieta opowiadając o swoich doświadczeniach w prowadzeniu seniorów po świecie komputerów i internetu mobilizuje słuchaczy w średnim i starszym wieku, aby nie bronili się przed dotknięciem myszki czy klawiatury - im szybciej się do tego przekonają, tym lepiej dla nich samych - z pewnością nie unikną kontaktu z nowymi technologiami, a z biegiem czasu będzie im trudniej zacząć.
Już w następny czwartek o godz.17:00 zaczynamy kolejne zajęcia, na których nauczymy się m.in., co to jest przeglądarka internetowa.   Zapraszamy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli chcesz skomentować artykuł na tym blogu, to bardzo prosimy uszanuj tego bloga, jego autorów i zasady kultury internetowego piśmiennictwa zwane netykietą. Będziemy Ci za to bardzo wdzięczni.