piątek, 7 grudnia 2012

Uczymy się wypełniać formularze internetowe

Wczoraj 6.12.2012r. Św.Mikołaj sprawił naszej Latarni prezent - na XIII zajęciach padł kolejny rekord obecności (u nas 13-tka nie jest pechowa :), bo też 13-tego września zainaugurowaliśmy zajęcia) - aż 17-tu starszaków chciało się uczyć, w tym 1 nowy uczeń zawitał w nasze progi (szczegóły jak zawsze w naszej liście obecności).  Ale proszę się nie martwić - są jeszcze wolne stanowiska w sali komputerowej Zespołu Szkół Miejskich nr 1 w Mszanie Dolnej przy ul.Sienkiewicza, z którego gościny korzystamy.
Tym razem staraliśmy się poznać formularze internetowe, na które bardzo często trafimy się w internecie np. w trakcie zakupów, rejestracji w serwisach internetowych, czy subskrybcji treści udostępnianych w internecie (szczegóły w prezentacji modułu 3).  Po wprowadzeniu teoretycznym przeszliśmy do części praktycznej, w której każdy obecny na zajęciach senior miał za zadanie samodzielnie wypełnić anonimową ankietę kontrolną przygotowaną przez prowadzącego w celu analizy dotychczasowych zajęć.  Była to również lekcja pisania na klawiaturze, bo część pytań wymagała opisowej odpowiedzi.  
Kiedy wszyscy przesłali już swoje formularze mogliśmy zapoznać się z generowanym automatycznie podsumowaniem wyników ankiety.  Wypełnianie ankiety i wyniki uświadomiły mi pewne kwestie, których nie zauważyłem wcześniej podczas prowadzenia zajęć.  Zaznaczenie bardzo małego kółeczka jednokrotnego wyboru w kilku przypadkach sprawiało nie lada wyzwanie (przypuszczam, że podobnie byłoby w przypadku zaznaczenia małego kwadracika wielokrotnego wyboru), co powinno być sygnałem dla twórców serwisów i formularzy internetowych dla seniorów.  Oczywiście użytkownik internetu może skorzystać z systemowej lupy, powiększenia czcionki, czy innych metod ułatwiających korzystanie osobom starszym, jednak możemy wtedy stracić pewien komfort użytkowania, np. dlatego, że cała strona internetowa nie zmieści nam się w oknie przeglądarki i będziemy musieli częściej korzystać z suwaków oraz część treści może nam umknąć.
Dysproporcja pomiędzy wzrostem wiedzy a umiejętności ukazana w wynikach ankiety jest zgodna z zaplanowaną przeze mnie strategią prowadzenia zajęć - aby efektywniej wykorzystać czas chciałem, żeby wiedza docierała do jak największej grupy słuchaczy, więc na dotychczasowych zajęciach z całą grupą dominuje właśnie forma wykładu. Natomiast poza zajęciami ogólnymi już niedługo planuję dodatkowo wprowadzić podział na mniejsze grupy wg umiejętności i wieku, w których będziemy już więcej ćwiczyli i utrwalali poznane dotychczas zagadnienia.  Wtedy też pojawi się szansa na większą integrację uczestników spotkań :)  
Przed uruchomieniem zajęć zakładałem też, że frekwencja osób starszych będzie nieregularna, czego przyczyny można znaleźć w pewnych sformułowaniach w wynikach ankiety, ale też już wcześniej było to zauważalne w naszej liście obecności.  Bardzo tego żałuję, bo przez to nie jesteśmy w stanie zbyt szybko posuwać się z materiałem.  Po efektach osób częściej uczęszczających na zajęcia widzę, że regularna obecność na zajęciach ma ogromne znaczenie w poznawaniu komputerów i internetu, jednak mając świadomość pewnych ograniczeń osób starszych staram się nie wywierać na nich presji.  W miarę moich możliwości będę starał się pomóc w dotarciu na zajęcia ludziom z dalszych okolic i z problemami w poruszaniu.
Na tych zajęciach chciałem jeszcze zapoznać seniorów z wyszukiwarkami internetowymi na przykładzie wyszukiwarki Google (google.pl), jednak czasu wystarczyło na małe wprowadzenie i pewną ciekawostkę.  Kiedy przygotowywałem się do zajęć z wyszukiwarką natknąłem się na pewien interesujący artykuł: "NASA zapowie w e-mailu przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej".  Artykuł okazał się szczególnie interesujący właśnie dla nas - mieszkańców Mszany Dolnej - niewielkiego miasteczka na południu Polski. Dowiedzieliśmy się z niego bowiem, że wśród 4600 miejscowości z całego Świata, dla których możemy ustawić powiadomienie o przelocie stacji kosmicznej nad naszymi głowami, znalazło się tylko 15 miast polskich, a wśród nich... właśnie nasza Mszana Dolna!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli chcesz skomentować artykuł na tym blogu, to bardzo prosimy uszanuj tego bloga, jego autorów i zasady kultury internetowego piśmiennictwa zwane netykietą. Będziemy Ci za to bardzo wdzięczni.