piątek, 21 grudnia 2012

Podsumowania, świąteczne życzenia i nagrody

W dniu 20.12.2012r., na dzień przed hucznie planowanym końcem Świata, spotkaliśmy się na XV zajęciach, na które przyszło 13-tu seniorów spragnionych nowych doświadczeń z komputerem w internecie (szczegóły w naszej liście obecności).  Jako, że były to również ostatnie zajęcia w tym roku i tuż przed Świętami spędziliśmy je trochę inaczej niż zwykle - w luźniejszej świątecznej atmosferze przy bożonarodzeniowych piosenkach, oczywiście z internetu :).

W pierwszej części zajęć chciałem rozstrzygnąć uruchomiony tydzień wcześniej konkurs świąteczny.  Uczestnicy zajęć w Mszanie Dolnej i Rabce-Zdrój poprzez ankietę na naszym blogu zgłosili aż 18 propozycji określeń, którymi można byłoby nazwać seniorów uczęszczających na zajęcia prowadzone przez Latarników Polski Cyfrowej Równych Szans:
 1. Efektywny senior
 2. Słoneczko
 3. Przyjaciel człowieka samotnego
 4. Średniak
 5. Świetlik 
 6. Starszak
 7. Wcześniej urodzony
 8. Sztubak
 9. Żółwik
 10. Staruszek
 11. Za wcześnie urodzony
 12. Cyfrowy senior
 13. Internetowy żeglarz
 14. Nowoczesny/a
 15. Bubuś
 16. Aktywny senior
 17. Komputerowa sowa
 18. Internetowy senior
Uczestnicy dzisiejszych zajęć głosowali, które spośród zgłoszonych określeń najbardziej im się podobają (można było wybrać kilka propozycji).  Najwięcej głosów naszych seniorów padło na określenia: Przyjaciel człowieka samotnego, Cyfrowy senior, Aktywny senior.  Wszystkie te określenia były zaproponowane przez seniorów z Latarni w Rabce-Zdrój.  Jednak w "dogrywce" seniorzy zdecydowali, że najciekawszy jest "Aktywny senior", które jak się okazało zostało złożone przez uczestnika zajęć w Rabce-Zdrój - Panią Emilię.  Nagrodą niespodzianką, która trafi w ręce zwyciężczyni jest pamięć USB (pendrive) marki Emtec.  Gratuluję!

Ale worek z nagrodami dopiero się rozwiązał!  Poza konkursem chciałem wyróżnić najbardziej aktywnych seniorów naszych zajęć.  Bazując na naszej liście obecności przygotowałem ranking uczestnictwa w zajęciach - punktacja uwzględnia liczbę obecności uczestnika na zajęciach, frekwencję od momentu pojawienia się na zajęciach i wiek uczestnika.  Ranking można zobaczyć we wcześniejszym wpisie na naszym blogu i w naszej liście obecności.  
Wg tego rankingu zdecydowanie wygrywa Pani Zofia W. (295 pkt.), która też jest naszą najstarszą uczestniczką - ma 75 lat.  Pozwoliłem sobie wręczyć Pani Zofii wyjątkową nagrodę - opakowaną w metalowe pudełko "latarniczą" pamięć USB (pendrive) w formie opaski na rękę, którą każdy Latarnik PCRS otrzymał od Stowarzyszenia "Miasta w internecie".  Gratuluję!
Kolejne miejsca w rankingu nagrodziłem troszkę drobniejszymi, już nie tak cennymi upominkami, ale mam nadzieję równie miłymi, typowo świątecznymi - upominki otrzymali: Pani Basia S. (281 pkt.), Pan Ryszard D. (279 pkt.), Pani Janina U. (270 pkt.), Pan Adam P. (263 pkt.).      Przed Panem Adamem troszkę wyższą liczbę punktów miał Pan Zbigniew M. (265 pkt.), ale niestety nie był obecny na dzisiejszych zajęciach.  Pan Adam jest też naszym drugim najstarszym seniorem - ma 74 lata - tym bardziej zasługuje na wyróżnienie!  Gratuluję wszystkim wyróżnionym wytrwałości i mam nadzieję, że po Nowym Roku nadal będą aktywnymi uczestnikami naszych spotkań!

Przygotowałem jeszcze jeden prezent - myszkę komputerową wyposażoną w dodatkowy przycisk zastępujący podwójne "kliknięcie" (może być przydatna dla osób mających trudności z wykonaniem podwójnego kliknięcia).  Wytypowaliśmy 4 osoby, którym mogłaby się taka myszka przydać, spośród których nasza "sierotka" wylosowała 1-go "szczęśliwca" - został nim Pan Ryszard D.  Gratuluję!   Pan Ryszard co prawda jeszcze nie ma swojego komputera w domu, ale od czegoś trzeba zacząć - dobra i myszka na początek! :)

Na koniec nagradzania dla wszystkich obecnych na zajęciach został jeszcze słodki drobiazg oraz płytka z nagranym kursem obsługi komputera "Intel PC Basics".  Ale okazało się, że to jeszcze nie koniec niespodzianek - tym razem to uczestnicy zajęć zaskoczyli mnie - przygotowali mi bardzo miły upominek!  Z całego serca wszystkim dziękuję! 

W dalszej części spotkania omówiłem pokrótce moje plany dot. zajęć na najbliższe tygodnie, wynikające między innymi z propozycji seniorów zgłaszanych w ostatnich ankietach.  Jednym z efektów tych ankiet będzie powołanie do życia Klubu Seniora, który chciał już wcześniej uruchomić Miejski Ośrodek Kultury.  Kilka dni temu rozmawiałem z Kierownikiem MOKu - Panem Piotrem Armatysem, który sam chciałby, aby taki Klub funkcjonował przy MOKu, ale MOK ma problemy lokalowe i to było przeszkodą w uruchomieniu takiego Klubu dotychczas.  Że jest taka potrzeba może świadczyć chociażby fakt, że prawie wszyscy obecni na dzisiejszych zajęciach chcieliby w spotkania takiego Klubu uczestniczyć regularnie.


W ostatniej części spotkania próbowaliśmy pobawić się wyszukiwarką internetową Google wyszukując piosenki świąteczne i kolędy, a szczególnie kolędy góralskie oraz ich teksty.  I tak miło nam upłynął czas.  Następne spotkanie dopiero za 2 tygodnie - 3.01.2013r., ale tym razem zajęcia poprowadzę w 2-ch częściach: pierwszą zaczniemy o godz.16.00 i na nią zapraszam tych seniorów, którzy czują się najsłabiej przy klawiaturze i myszce (będziemy ćwiczyć elementy sprawiające nam największe trudności), natomiast w drugiej części od godz.17:30 zapraszam już wszystkich.  Do zobaczenia w Nowym Roku 2013.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli chcesz skomentować artykuł na tym blogu, to bardzo prosimy uszanuj tego bloga, jego autorów i zasady kultury internetowego piśmiennictwa zwane netykietą. Będziemy Ci za to bardzo wdzięczni.