środa, 27 lutego 2013

Od początku lutego do 21-go spotkaliśmy się 9 razy!

Zajęcia toczą się jedno za drugim, a kolejne pomysły angażują mnie bez reszty (szczególnie próby zachęcenia samorządów Miasta i Gminy Mszana Dolna, Gmin Niedźwiedź i Dobra oraz Starostwa Powiatowego, do udziału w Działaniu 8.3 - Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu), że z trudnością mobilizuję się do napisania relacji.  Jednak najwyższy czas by uzupełnić zaległości.  Postaram się w tym jednym wpisie opowiedzieć, co robiliśmy od początku lutego (ostatnia relacja dotyczyła zajęć z 31-go stycznia, ale w międzyczasie opisałem nasz wyjazd do seniorów z Kozłowa i Miechowa 14-go lutego oraz co robiliśmy na zajęciach 7-go lutego w Szkole Podstawowej nr 1).
Minęły zaledwie 3 tygodnie, ale w tym czasie odbyło się aż 9 zajęć (5 komputerowych i 4 spotkania Klubu Radosnych Siątek "Dolina Marzeń"):

1. W piątek 1.02 w Bibliotece Publicznej odbyło się III spotkanie Klubu Radosnych Siątek "Dolina Marzeń", w którym uczestniczyło 13 Siątek!  Tym razem kilka bardziej poważnych życiowych tematów, na które chciałem zwrócić uwagę Siątek, starałem się przepleść również radosnymi motywami.  Oczywiście wszystkie propozycje inspirowane treściami znalezionymi w sieci.  Jak zwykle było też trochę ruchu... między innymi zabawa z kijkiem w trochę innym wydaniu :)
A na koniec zaprezentowałem zdjęcia z latarniczej wizyty w Brukseli i Antwerpii na zaproszenie europoseł Danuty Hubner, którą miałem okazję przeżywać wraz z kilkunastoma innymi Latarnikami przez kilka wcześniejszych dni - po szczegóły zapraszam do relacji Latarnika Andrzeja Grabowskiego na portalu latarnicy.pl.  Po zdjęciach zaprezentowałem seniorom film z serwisu youtube.com demonstrujący naukę żonglowania - chciałbym zachęcić Siątki do podjęcia próby nauki żonglowania, co będzie sprzyjać aktywizacji obydwu półkul mózgowych.

2. W niedzielę 3.02. mieliśmy na szybko zaaranżowane niezaplanowane spotkanie w Bibliotece Publicznej z okazji kręcenia zdjęć do reportażu dla TVP, które przerodziło się w prawdziwe zajęcia komputerowe trwające 2 godziny!  Jako, że była okazja postanowiłem co nieco przypomnieć o klawiaturze, ale zaprezentować też kilka nowych rzeczy - między innymi skróty klawiaturowe przydatne w trakcie normalnego użytkowania komputera i internetu.  Jestem bardzo wdzięczny uczestnikom, którzy niezawodnie stawili się mimo niedzielnego popołudnia w liczbie 10-ciu osób.


3. W czwartek 7.02 tradycyjnie spotkaliśmy się na zajęciach komputerowych - przed południem 7 seniorów chciało poznawać świat komputerów na III zajęciach w Bibliotece Publicznej.  Tym razem dokończyliśmy temat elementów składowych komputera, a także poznaliśmy co to jest system operacyjny i co zawiera pulpit systemu Windows.  Dowiedzieliśmy się również jak myszką lub touchpad'em poruszać kursorem. Niespodziewanie miałem pomocnika na zajęciach - stażystę w Bibliotece, który chętnie wspierał słuchaczy zajęć.  Serdecznie mu za tę pomoc dziękuję.


4. W ten sam czwartek 7.02 po południu spotkaliśmy się na XX zajęciach komputerowych w Szkole Podstawowej nr 1.  Przyszło 12-tu słuchaczy, ale również dzięki pomocy pedagoga Moniki Bierowiec po raz pierwszy gościliśmy aż 7 młodych wolontariuszy z mszańskich szkół średnich, którzy okazali się bardzo pomocni.  Po godzinnych samodzielnych ćwiczeniach przyszedł czas na temat główny zajęć - zakupy w internecie.  Wzięliśmy również udział w aukcji internetowej na allegro.pl, gdzie chcieliśmy kupić starą książkę "Atlas polskich strojów ludowych".  Aukcja miała się zakończyć kilka dni później, więc nie mogliśmy zademonstrować rzeczywistego zakupu włącznie z płatnością, ale umówiliśmy się, że wykonamy to na następnych zajęciach (te niestety odbyły się dopiero 2 tygodnie później i płatność wykonałem poza zajęciami, ale zarejestrowałem ją na krótkim filmie, który umieściłem w serwisie youtube.com).  Dziękuję wolontariuszom: Kasi, Ewelinie, Monice, Natalii, Paulinie, Arturowi, Oskarowi i Pani Pedagog Monice Bierowiec za ogromną pomoc i zaangażowanie.

5. W piątek 8.02 razem z 15 seniorami IV raz spotkaliśmy się w Klubie Radosnych Siątek "Dolina Marzeń".  W dzień po "Tłustym czwartku" dzięki sponsorom jeszcze mogliśmy delektować się kawą i pysznymi pączkami. Opowiadaliśmy sobie różne rzeczy, a także kilka dowcipów, również z internetu.  Poleciłem 2 książki warte uwagi, w celu doskonalenia swojej osobowości, a jednocześnie będące klasyką tematu: "Potęga podświadomości" Joseph'a Murphy oraz "Ja" Tadeusza Niwińskiego.  Na dokładkę puściłem fragmenty poleconej przez moją sąsiadkę płyty "Klimakterium" Elżbiety Jodłowskiej, traktującej żartobliwie o problemach kobiet w podeszłym wieku.  Na ćwiczeniach ruchowych spróbowaliśmy koordynować nasze półkule mózgowe "bawiąc" się rzucaniem piłeczkami pomiędzy rękami.


6. W środę 13.02 w gronie 13-tu Siątek spotkaliśmy się w Klubie "Dolina Marzeń" w Bibliotece Publicznej po raz V.  Poruszyłem temat wody - w ostatnim programie dla dzieci "Ziarno" wyjaśniono cudowne oddziaływanie niektórych źródeł, a szczególnie wody z Lurt - sama woda nie różni się składem chemicznym od innych, natomiast jej cudowne właściwości są wynikiem szczególnego wyróżnienia przez Boga - to Łaska Boża poprzez siłę wiary dociera do potrzebujących.  Inspirując się również znalezionym w internecie artykułem "Cała prawda o wodzie" z serwisu gazeta.pl opowiedziałem, dlaczego ważne dla człowieka jest spożywanie wody, szczególnie mineralnej.  Na ćwiczeniach ruchowych nasza Siątka Jasia zaśpiewała nam i poprowadziła bardzo sympatyczną pioseneczkę z aktywnością ruchową, zapamiętaną z młodszych lat.  Był także czas na zabawę piłeczkami.  Na koniec skompletowaliśmy ekipę do wyjazdu do Miechowa i Kozłowa następnego dnia.

7. W środę 20.02 kolejne VI już spotkanie Klubu "Dolina Marzeń" - uczestniczyło 11 Siątek.  Tym razem zaprezentowałem zdjęcia z wizyty w Kozłowie i Miechowie oraz opowiedziałem, jak miło spędziliśmy cały tamten dzień w gronie 3 Siątek.  Zaproponowałem, aby każdy z nas podzielił się jakimś przyjemnym zdarzeniem z minionego tygodnia, za które możemy być wdzięczni ludziom i Bogu.  Nie zabrakło również ćwiczeń z piłeczką - następnym razem spotkamy się w Salkach Katechetycznych i tam będziemy mogli więcej ćwiczyć ruchowo.8. W czwartek 21.02 po 2-tygodniowej przerwie spotkaliśmy się na zajęciach komputerowych - na IV zajęcia w Bibliotece Publicznej przybyło 9 osób. Tym razem uczyliśmy się klawiatury - korzystając z samouczka przygotowanego przez Latarnika Krzysztofa Karwowskiego zaczęliśmy od podstawowych klawiszy. Przy próbie uruchomienia samouczka okazało się, że na kilku komputerach nie było programu Adobe Reader do otwierania plików typu pdf, więc przy okazji mogliśmy zobaczyć jak ściąga się pliki instalacyjne z internetu i instaluje oprogramowanie na komputerze. Uruchomiliśmy najprostszy systemowy edytor tekstu WordPad, aby przećwiczyć poszczególne klawisze - w praktyce poznaliśmy również inne klawisze niewymienione w samouczku. I tym razem wspierał mnie stażysta z Biblioteki, za co jestem mu bardzo wdzięczny.

9.  Tego samego dnia (czwartek 21.02) po południu spotkaliśmy się na XXI zajęciach w Szkole Podstawowej nr 1.  Przyszło 13 seniorów, a także po raz drugi 7 młodych wolontariuszy z lokalnych szkół średnich, dzięki którym seniorzy czują się pewniej przy komputerach.  Po godzinnych samodzielnych ćwiczeniach wróciłem do tematu płatności za zakupy w internecie - opisałem procedurę wykonaną i zarejestrowaną na filmie, który umieściłem w serwisie Youtube.com.  Następnie zaproponowałem wykonanie zamówienia na kartę bezpłatnego dostępu do internetu w sieci komórkowej Aero2, przy okazji którego będziemy mogli zobaczyć wykonywanie przelewów elektronicznych z konta bankowego, na przykładzie inteligo.pl - jedna z Pań zdecydowała się na zamówienie karty, więc mogliśmy zobaczyć każdy krok procedury na żywo.

Do zobaczenia na kolejnych zajęciach już w najbliższym tygodniu!

1 komentarz:

  1. Świetny pomysł! Moja mama uczestniczy w tych spotkaniach i zawsze wraca zadowolona. Mnie samej nauczenie jej obsługi komputera nie szło aż tak sprawnie, a teraz, ani się obejrzałam ma adres e-mail! Pozdrawiam wszystkich zaangażowanych w realizacje tych spotkań, robicie dużo dobrego, dzięki:)

    OdpowiedzUsuń

Jeśli chcesz skomentować artykuł na tym blogu, to bardzo prosimy uszanuj tego bloga, jego autorów i zasady kultury internetowego piśmiennictwa zwane netykietą. Będziemy Ci za to bardzo wdzięczni.