środa, 3 kwietnia 2013

"Tydzień z internetem 2013" już za nami

W dniach 18-24.03.2013r. trwała ogólnoeuropejska akcja "Tydzień z internetem".  Wszystkie zajęcia w Mszanie Dolnej w tym tygodniu poświęciłem właśnie tej akcji - zaplanowałem ich aż 5: w Bibliotece Publicznej, Szkole Podstawowej nr 1, Świetlicy Osiedlowej przy os."Krakowska", Hotelu Folwark "Stara Winiarnia".  W Lubomierzu nie planowałem zajęć w ramach akcji, ale z powodu ciekawych tematów poruszanych na spotkaniach, na zajęciach w Lubomierzu również zaprezentowałem możliwości i korzyści wynikające z Internetu.


Na wstępie chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim życzliwym osobom i instytucjom wspierającymi nieodpłatnie i bezinteresownie moje działania w ramach akcji "Tydzień z Internetem", w szczególności: podróżnikowi Bartłomiejowi Zobek (na co dzień właścicielowi Agencji "Eurobrand"), właścicielom (Andrzej Majchrzak, Andrzej Popiołek) i pracownikom Hotelu Folwark "Stara Winiarnia", Pani Agnieszce Orzeł pełniącej obowiązki Dyrektora Biblioteki Publicznej, Pani Annie Górskiej - Dyrektor ZSM nr 1 (za użyczenie sali komputerowej i przenośnego ekranu na spotkania poza szkołą również), Agnieszce Józefiak z UM Mszana Dolna, oraz Pani Róży Gniewek prowadzącej Świetlicę Osiedlową przy os."Krakowska"!   Podziękowania należą się również wszystkim uczestnikom spotkań, dzięki którym organizowanie takich wydarzeń ma sens.

Przy okazji akcji pragnąłem intensywnie promować korzyści Internetu, a także zachęcić kolejnych seniorów na bezpłatne zajęcia.  Na półtora tygodnia przed akcją postarałem się o zgody właścicieli lokali na nieodpłatne przeprowadzenie spotkań, zaprosiłem specjalnego gościa (podróżnika) na finałowe spotkanie, przygotowałem projekty plakatów, które następnie w sporej ilości wydrukowałem, a potem rozwieszałem nie tylko na tablicach informacyjnych, ale i w sklepach, urzędach, restauracji, szkołach, przedszkolach, itp.  Wydawało mi się, że intensywna kampania informacyjna zapewni powodzenie akcji w moim Mieście, dlatego dzień w dzień dowieszałem kolejne plakaty, aby nigdzie ich nie brakowało.  Niestety, jak się później okazało, para poszła w przysłowiowy gwizdek - na spotkaniach uczestniczyli niezawodnie jedynie uczestnicy moich dotychczasowych zajęć, natomiast nowych osób pojawiło się niewiele :(  Gdyby nie finałowe spotkanie z podróżnikiem Bartłomiejem Zobek akcję "Tydzień z internetem" w Mszanie Dolnej, jako zachętę do poznawania Internetu i wykonania pierwszego kroku w cyfrowy świat musiałbym uznać za niepowodzenie!

W środę 20.03 na pierwszym spotkaniu w ramach akcji "Tydzień z internetem" w Bibliotece Publicznej o godz.15:00 pojawiło się 12 osób.   W tym czasie i miejscu zwyczajowo odbywają się spotkania naszego Klubu Radosnych Siątek "Dolina Marzeń".  Na pytanie, czym tak naprawdę jest Internet, trudno udzielić odpowiedzi osobom nie stykającym się z tym medium na co dzień - najczęściej kojarzy się z nieograniczonymi możliwościami komunikacji.  Tymczasem Internet to wciąż stosunkowo młode, ale dynamicznie rozwijające się medium, którego siła tkwi w tym, że każdy użytkownik jest nie tylko odbiorcą informacji (jak w przypadku innych tradycyjnych mediów), ale również nadawcą - to ludzie z całego Świata tworzą Internet poprzez interaktywne uczestnictwo w nim.  O dynamice rozwoju Internetu i technologii cyfrowych dobitnie świadczą chociażby zdjęcia z Placu Świętego Piotr z 2005 i obecnego roku.  Kontynuując starałem się przybliżyć zarówno dobrą jak i złą stronę internetu.  W pierwszym przypadku zademonstrowałem krótki film o Nicku Vujicic, który najlepiej jak to możliwe prezentuje korzyści Internetu szczególnie przydatnego i podnoszącego poziom życia szczególnie osób niepełnosprawnych.   Zaś o złej stronie Internetu bardzo dobrze opowiada francuski film dokumentalny "Bez tajemnic, bez wstydu - nadzy w sieci!", ale jest zbyt długi jak na nasze krótkie spotkanie.
Po teoretycznym wprowadzeniu w temat Internetu zaproponowałem, abyśmy spróbowali wyszukać w Internecie odpowiedzi na nurtujące nas pytania.  Nie musieliśmy długo czekać - jedna z Pań niepokoiła się coraz bardziej intensywnymi relacjami na temat "tajemniczych" smug na niebie.  Wyszukiwarka google.pl i fraza "smugi na niebie" w ruch i można znaleźć tysiące wyników o tzw. "Chemtrails", czyli masowych lotach z opryskami.  Bardzo zaangażowani internauci podpierają się dziesiątkami "faktów" z sieci wzbudzając strach w coraz większej liczbie ludzi.  To jest właśnie siła Internetu - każdy może tworzyć, wypowiadać się, a ilość odnośników, komentarzy czy tzw. "lajków" pełni w sieci odpowiednik tytułu naukowego w świecie rzeczywistym - demokracja w różnych odmianach w Internecie sięgnęła zenitu!  Każdy człowiek ma prawo do własnej interpretacji zauważonych zjawisk, a medium w postaci Internetu umożliwia globalne wyrażanie swoich opinii.  Do indywidualnego odbiorcy należy decyzja o wyborze określonych treści - to też duża siła tego medium - w dotychczasowych tradycyjnych środkach przekazu mamy ograniczoną możliwość wyboru treści.
Kolejnym nurtującym gości tematem było ogłoszenie stanu klęski żywiołowej w sąsiedniej Gminie Niedźwiedź w poprzednim tygodniu z powodu intensywnych opadów śniegu.  I tu również wyszukiwarka Google pomaga nam odnaleźć określone informacje.  Przeglądając zaproponowane przez Google artykuły na serwisie TV28.pl trafiliśmy również na artykuł o przygotowaniach do przedstawienia "Misterium Męki Pańskiej" w naszym mszańskim Ośrodku Kultury.  Na koniec przy okazji Wielkiego Postu zaproponowałem wirtualną wycieczkę do Ziemii Świętej, aby odbyć współczesną Drogę Krzyżową w Jerozolimie - w tle Wojciech Cejrowski opowiadał o obecnym życiu wzdłuż "Via Dolorosa", a na ekranie oglądaliśmy poszczególne miejsca na tej trasie w technologii StreetView (możliwość oglądania otoczenia określonego punktu dookoła w każdym kierunku).  Niestety czasu wystarczyło nam na dotarcie tylko do V stacji.

W czwartkowy poranek 21.03 o godz.10:00 ponownie spotkaliśmy się w Bibliotece Publicznej - pojawiło się 9 osób.  Na początku przedstawiłem aktualne wyniki akcji "Tydzień w Internecie" - wtedy dominowała Rosja, a jak się ma wynik akcji w tym kraju do jego populacji mogliśmy porównać z danymi statystycznymi Rosji na wikipedii.  Jako, że uczestnikami były osoby obecne również w poprzednim spotkaniu, pozwoliłem sobie kontynuować prezentację korzyści wynikających z korzystania z internetu.
Internet w ostatnim dziesięcioleciu dynamicznie rozwija się głównie za sprawą firmy Google, która wdrożyła wiele innowacji - obecnie firma ta nadal stara się proponować nowe innowacyjne technologie, a jedną z nich, która być może zmieni oblicze internetu w najbliższych latach jest obecnie testowane w USA urządzenie nazwane "okulary Google" (Google Glass).  O możliwościach tego urządzenia możemy przekonać się z krótkiego filmu prezentującego możliwości okularów.
Obecnie Google i jego wyszukiwarka jest synonimem Internetu.  Stwarza niebywałe dotąd możliwości, szczególnie dla społeczności lokalnych, prowincjonalnych.  Próbujemy się przekonać, jak nasza miejscowość "żyje" w Internecie - odpowiedź daje nam fraza "mszana dolna" wrzucona do przeglądarki Google.  Dowiadujemy się, że miejscowości z nazwą Mszana jest kilka, ale Mszana Dolna jest tylko jedna.  Próbujemy wyszukiwać w sieci najbardziej aktualne wiadomości z naszego Miasta - znajdujemy je w serwisie Gazety Krakowskiej i Tygodnika Podhalańskiego, ale także w serwisie Youtube.  Najbardziej aktualne informacje dotyczące naszego Kraju i Świata znajdujemy na stronie Telewizji Polskiej i serwisu Gazeta.pl.
Najbardziej aktualny stan pokazują nam również publiczne i prywatne kamery internetowe zlokalizowane np. w różnych punktach Miasta Krakowa, a w przypadku naszego Miasta najbliższe kamery znajdują się tylko na stokach narciarskich w Lubomierzu, czy Kasinie Wielkiej.
Wśród uczestników pojawia się pytanie o książki elektroniczne (tzw. e-booki) - - próbujemy więc wyszukiwać darmowe książki elektroniczne i niespodziewanie znajdujemy swoistą perełkę - profesjonalny kurs rysowania.  Na zakończenie proponuję dokończenie spaceru po Via Dolorosa w Jerozolimie.

W czwartkowe popołudnie 21.03 o godz.17:00 spotkaliśmy się w ramach akcji "Tydzień z internetem" w Szkole Podstawowej nr 1 - przed komputerami zasiadło 12 seniorów.  Na wstępie przedstawiłem ostatnio emitowany w TVP1 trzeci odcinek cyklu "Latarnicy.pl".  Opowiedziałem w skrócie o czym rozmawialiśmy na poprzednich spotkaniach w Bibliotece w ramach akcji "Tydzień z Internetem".
Obecni na spotkaniu postrzegają Internet jako "okno na świat" - w tym stwierdzeniu jest mnóstwo racji, jeśli ekran naszego komputera jest właśnie tym oknem, jednak Internet jest dużo bardziej funkcjonalnym narzędziem.  W czym może pomóc nam Internet? ... np. w przeglądaniu rozkładu pociągów i wyszukiwaniu połączeń kolejowych, obejrzeniu prognozy pogody, uzupełnieniu wiedzy poprzez wolną encyklopedię Wikipedia, i wielu wielu innych potrzebach codziennej egzystencji.  Jak się później okazało całe to spotkanie zdominowane było przez konkretną potrzebę jednego z uczestników - przez planowanie podróży do Berlina - ale wszyscy uczestnicy chętnie poznawali możliwości Internetu w tym zakresie.
Serwisy internetowe pkp.pl i autokary24.pl dały nam szybko odpowiedź - do Berlina łatwiej dostać się bezpośrednio z Mszany Dolnej, przez którą przejeżdżają autokary kilku firm przewozowych, niż pociągiem z Krakowa!  Mało tego... w serwisie autokary24.pl otrzymaliśmy wyczerpujące informacje na temat połączeń, od danych kontaktowych przewoźników po dokładną informacją dotyczącą miejsca postoju autokarów na obrzeżach Berlina, skąd za pomocą serwisu maps.google.pl mogliśmy zaplanować dalszy dojazd do konkretnego miejsca w samym Berlinie, a na dodatek mogliśmy obejrzeć to miejsce na bardzo dokładnych zdjęciach satelitarnych Berlina.
W dalszej części pokusiliśmy się o wyszukiwanie alternatywnych połączeń - tym razem lotniczych poprzez serwis airberlin.com.  Kiedy już znaleźliśmy atrakcyjną cenowo alternatywę dla połączenia autobusowego mogliśmy porównać wymogi odnośnie bagażu, czasy podróży, a także zaplanować dojazd do lotniska w Balicach k.Krakowa na podstawie wskazówek dojazdu z serwisu krakowairport.pl  Znając już numery połączeń komunikacji miejskiej do lotniska mogliśmy wyszukać konkretne połączenia autobusowe do Krakowa za pomocą serwisu rozklady.com.pl, a także konkretnego połączenia miejskiego za pomocą serwisu rozklady.mpk.krakow.pl.  Tak szybko i miło zleciał nam czas na zaspokojeniu naszych konkretnych potrzeb, że ani się obejrzeliśmy, a zleciały 2 godziny spotkania.

W piątek 22.03 zaplanowane było tylko jedno wieczorne spotkanie w ramach akcji "Tydzień z internetem", ale okazało się, że również przedpołudniowe zajęcia w Lubomierzu przerodziły się w prezentację możliwości Internetu w ramach akcji "Tydzień z Internetem".  Na spotkaniu w ICEO w Lubomierzu o godz.10:00 pojawiły się 4 osoby.  Po przypomnieniu, co robiliśmy na poprzednich zajęciach dokończyliśmy nie omówione ostatnio klawisze klawiatury.  W następnej kolejności spróbowaliśmy podobnie jak na innych spotkaniach zastanowić się, czym tak naprawdę jest internet i jak nam może pomóc w codziennym życiu.  Szczególnie dla tak małej społeczności, której przyszło żyć z dala od wielkich aglomeracji, jaką właśnie jest Lubomierz dostęp do sieci Internet zapewnia szerszy kontakt ze Światem.
Pomijając praktycznie nieograniczone możliwości komunikacyjne Internet zapewnia dostęp do wszelkich informacji na temat wydarzeń kulturalnych i społecznych, szczególnie w naszej najbliższej okolicy - tak więc spróbowaliśmy wyszukać w sieci informacje na temat Lubomierza i ostatnich wydarzeń.  W trakcie wyszukiwania dowiedzieliśmy się, że w Polsce nie jedna miejscowość nosi nazwę Lubomierz, a że są to większe miejscowości to i informacji na ich temat jest dużo więcej w sieci.  Do frazy dodaliśmy więc "mszana dolna" i pojawiły się już informacje o naszej wiosce, ale było ich bardzo mało.  Prześledziliśmy kilka z tych wiadomości.  Spróbowaliśmy też wyszukać najbliższe kamery internetowe, ale okazało się, że w Internecie udostępniony jest tylko podgląd z wyciągu narciarskiego.  Próbowaliśmy obejrzeć kilka filmów z serwisu youtube.com dotyczących naszej okolicy, jednak słabe łącze ICEO bardzo nam to utrudniało.  Na koniec chciałem pokazać również krótki filmik zmontowany przez serwis Google24.pl z premiery "Misterium Męki Pańskiej" wystawianej w MOKu w Mszanie Dolnej.

W tym samym dniu (piątek 22.03) wieczorem o godz.18:30 miało odbyć się spotkanie w Świetlicy Osiedlowej przy os."Krakowska".  Tym razem miałem okazję również na żywym organizmie przetestować funkcjonowanie mojego mobilnego punktu INTERCEL, ponieważ świetlica nie ma internetu ani komputerów.  Porozkładałem i uruchomiłem sprzęt (wszystko, włącznie z internetem, idealnie funkcjonowało) i cierpliwie czekałem, bo niestety punktualnie nikt się nie zjawił :(  Troszkę się tym zmartwiłem, ale na szczęście za chwilę pojawiła się Pani Róża - opiekun Świetlicy, więc przynajmniej dla niej miałem szansę zrobić prezentację, bo była bardzo ciekawa, co chcę zaprezentować.  Pani Róża miała już jakieś doświadczenie z komputerami i internetem, więc miała sporo pytań w tym temacie.  Zaczęliśmy wyjaśniać kolejne wątpliwości, ale w międzyczasie doszło kolejnych kilka osób - w sumie w spotkaniu uczestniczyło 5 seniorów.
Zaczęliśmy od Internetu, od informacji dotyczących akcji "Tydzień z Internetem", ale skoro Pani Róża miała ciekawe pytania dotyczące pracy z plikami, a reszta słuchaczy również chciała przy tej okazji poznać te tematy, więc większość czasu zeszła nam na poznawaniu plików komputerowych i pracy z nimi: jak je nazywać, czym jest rozszerzenie nazwy i jakie typy plików możemy spotkać, jak kopiować plik, jak je przenosić i kasować, na co zwracać uwagę przy tych operacjach, dlaczego trzeba odłączać pamięć USB przed jej fizycznym wyciągnięciem z gniazda, i wiele wiele innych ważnych spraw.  Tak przyjemnie upłynął ten czas, że ani się nie spostrzegliśmy jak przekroczyliśmy czas spotkania.  Jako, że Pani Róża bardzo chciałaby uczestniczyć w naszych zajęciach, ale z przyczyny opiekowania się świetlicą nie ma takiej możliwości, przy okazji tego spotkania wpadłem na pomysł, że oprócz zajęć komputerowych w szkole i w bibliotece, właśnie w świetlicy uruchomię cotygodniowe konsultacje dla seniorów z tego osiedla i okolicy - już po Świętach Wielkanocnych zobaczymy, czy ktoś będzie chciał z tej możliwości skorzystać.

Ostatnim spotkaniem zaplanowanym na finał akcji "Tydzień z Internetem" w Mszanie Dolnej miała być prezentacja "W 80 dni dookoła Świata".  W niedzielę 24.03 o godz.18:00 w Hotelu Folwark "Stara Winiarnia" w sali konferencyjnej pojawiło się kilkanaście osób, a wśród nich 11 seniorów.  Tu również perfekcyjnie sprawdził się mobilny punkt dostępu do internetu INTERCEL.  Warunki pomieszczeń udostępnionych nam nieodpłatnie przez Hotel były rewelacyjne, a że sala konferencyjna była już wyposażona w ekran projekcyjny mogliśmy poprowadzić spotkanie na 2-ch ekranach.
Po bardzo krótkim wprowadzeniu na temat akcji "Tydzień w Internecie" oraz bezpłatnych zajęć komputerowych dla seniorów w ramach projektu "Polska Cyfrowa Równych Szans" poprosiłem specjalnego gościa spotkania - podróżnika Bartłomieja Zobek (na co dzień właściciel Agencji Promocji Internetowej "Eurobrand") o rozpoczęcie prezentacji "W 80 minut dookoła Świata".  W czasie naszej "podróży" zobaczyliśmy bardzo ciekawe miejsca i wysłuchaliśmy interesujących przeżyć podróżnika w Europie (Bułgaria, Ukraina, Czarnogóra), Ameryce Południowej (Peru, Wenezuela, Kolumbia, Brazylia), Afryce (Kenia), Ameryce Środkowej (Belize, Nikaragua, Kostaryka, Meksyk, Gwatemala) i Azji (Indie, Chiny).
Blisko 3 godziny spotkania były bardzo interesujące - dowiedzieliśmy się m.in.: jak buduje się domy w Peru, dlaczego warto odwiedzić Belize, czy 15-tonowe rekiny wielorybie są niebezpieczne, dlaczego w Nikaragui ludzie się nie spieszą, czy Kostaryka jest bardziej bogata we florę i faunę niż Puszcza Amazońska, jak bardzo podróż pociągiem "Tequila Express" przez Meksyk różni się od zwiedzania, dlaczego w Indiach posiłki spożywa się prawą ręką, co należy zrobić w przypadku utraty karty płatniczej za granicą, co wyjątkowego jest w rzece Cano Cristales w Kolumbii ... i wiele wiele innych ciekawych opowieści.
Po godz.19-ej zrobiliśmy przerwę, aby w serwisie TV28.pl obejrzeć internetową transmisję na żywo przedstawienia Misterium Męki Pańskiej w sali MOK.  Prawie całą transmisję zarejestrowałem i udostępniłem w serwisie Youtube.com.
Po przerwie kontynuowaliśmy naszą "podróż".  Po prezentacji zdjęć Pan Bartek przedstawił kilka serwisów internetowych, które bardzo pomagają mu w przygotowywaniu podróży:
wyszukiwanie połączeń lotniczych poprzez tanie-loty.com.pl, wybór i rezerwacje w hotelach w serwisie booking.com (gwarantuje najniższe ceny i nie pobiera prowizji - jeśli chodzi o alternatywę w branży hosteli można również korzystać z serwisu hostelworld.com), nieodpłatna wymiana pokoi sypialnych w serwisie społecznościowym couchsurfing.org (jeśli chcemy zwiedzać, poznać obce miasto i kulturę, nauczyć się języka oraz zapoznać nowych znajomych jest to rewelacyjna forma planowania podróży),
wyszukiwanie miejsc wartych zobaczenia poprzez serwis tripadvisor.com, planowanie pory odwiedzin danego miejsca poprzez serwis holidaycheck.pl, a od maja Pan Bartłomiej uruchamia serwis kalendarzprzygod.pl, gdzie będzie polecał różne miejsca na świecie z uwzględnieniem okresów, w których warto tam wyjechać.  Ogromnie dziękuję Panu Bartłomiejowi, że zechciał nam poświęcić tak wiele interesującego czasu - z planowanych 2-ch godzin zrobiły się blisko 3 godziny żywej i ciekawej prezentacji.  Dziękuję również uczestnikom, którzy też bardzo pozytywnie ocenili to spotkanie!

"Tydzień z Internetem" w Mszanie Dolnej dzięki Panu Bartkowi, Folwarkowi "Stara Winiarnia" i żywo zainteresowanym uczestnikom zakończył się bardzo mocnym akcentem.  Z pewnością w przyszłym roku roku też weźmiemy udział w tej akcji!

1 komentarz:

  1. Co do tego miasta, interesuje mnie ta strzelnica w Krakowie - https://www.shootingcracow.com/ Czy Waszym zdaniem warto się tam wybrać? Będzie ciekawie?

    OdpowiedzUsuń

Jeśli chcesz skomentować artykuł na tym blogu, to bardzo prosimy uszanuj tego bloga, jego autorów i zasady kultury internetowego piśmiennictwa zwane netykietą. Będziemy Ci za to bardzo wdzięczni.