czwartek, 28 lutego 2013

Program "latarnicy.pl" w soboty w TVP1 o 10:30

Program "latarnicy.pl", do którego zdjęcia były również kręcone w Bibliotece Publicznej w Mszanie Dolnej, będzie emitowany w TVP1 przez kolejnych 12 sobót o godz.10:30. Gorąco zapraszam!



W dniu 28.02 w programie "Kawa czy herbata" prezes Stowarzyszenia "Miasta w internecie" - Krzysztof Głomb oraz producent cyklu "latarnicy.pl" - Agata Stremecka zachęcali osoby 50+ do podjęcia pierwszego kroku w internecie, szczególnie z pomocą Latarnika Polski Cyfrowej, ale wcześniej do obejrzenia cyklu 12 odcinków programu "latarnicy.pl" na antenie TVP1 w każdą sobotę o godz.10:30, począwszy od najbliższej soboty 2.03. I ja również zapraszam :)

środa, 27 lutego 2013

Od początku lutego do 21-go spotkaliśmy się 9 razy!

Zajęcia toczą się jedno za drugim, a kolejne pomysły angażują mnie bez reszty (szczególnie próby zachęcenia samorządów Miasta i Gminy Mszana Dolna, Gmin Niedźwiedź i Dobra oraz Starostwa Powiatowego, do udziału w Działaniu 8.3 - Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu), że z trudnością mobilizuję się do napisania relacji.  Jednak najwyższy czas by uzupełnić zaległości.  Postaram się w tym jednym wpisie opowiedzieć, co robiliśmy od początku lutego (ostatnia relacja dotyczyła zajęć z 31-go stycznia, ale w międzyczasie opisałem nasz wyjazd do seniorów z Kozłowa i Miechowa 14-go lutego oraz co robiliśmy na zajęciach 7-go lutego w Szkole Podstawowej nr 1).
Minęły zaledwie 3 tygodnie, ale w tym czasie odbyło się aż 9 zajęć (5 komputerowych i 4 spotkania Klubu Radosnych Siątek "Dolina Marzeń"):

1. W piątek 1.02 w Bibliotece Publicznej odbyło się III spotkanie Klubu Radosnych Siątek "Dolina Marzeń", w którym uczestniczyło 13 Siątek!  Tym razem kilka bardziej poważnych życiowych tematów, na które chciałem zwrócić uwagę Siątek, starałem się przepleść również radosnymi motywami.  Oczywiście wszystkie propozycje inspirowane treściami znalezionymi w sieci.  Jak zwykle było też trochę ruchu... między innymi zabawa z kijkiem w trochę innym wydaniu :)
A na koniec zaprezentowałem zdjęcia z latarniczej wizyty w Brukseli i Antwerpii na zaproszenie europoseł Danuty Hubner, którą miałem okazję przeżywać wraz z kilkunastoma innymi Latarnikami przez kilka wcześniejszych dni - po szczegóły zapraszam do relacji Latarnika Andrzeja Grabowskiego na portalu latarnicy.pl.  Po zdjęciach zaprezentowałem seniorom film z serwisu youtube.com demonstrujący naukę żonglowania - chciałbym zachęcić Siątki do podjęcia próby nauki żonglowania, co będzie sprzyjać aktywizacji obydwu półkul mózgowych.

2. W niedzielę 3.02. mieliśmy na szybko zaaranżowane niezaplanowane spotkanie w Bibliotece Publicznej z okazji kręcenia zdjęć do reportażu dla TVP, które przerodziło się w prawdziwe zajęcia komputerowe trwające 2 godziny!  Jako, że była okazja postanowiłem co nieco przypomnieć o klawiaturze, ale zaprezentować też kilka nowych rzeczy - między innymi skróty klawiaturowe przydatne w trakcie normalnego użytkowania komputera i internetu.  Jestem bardzo wdzięczny uczestnikom, którzy niezawodnie stawili się mimo niedzielnego popołudnia w liczbie 10-ciu osób.






3. W czwartek 7.02 tradycyjnie spotkaliśmy się na zajęciach komputerowych - przed południem 7 seniorów chciało poznawać świat komputerów na III zajęciach w Bibliotece Publicznej.  Tym razem dokończyliśmy temat elementów składowych komputera, a także poznaliśmy co to jest system operacyjny i co zawiera pulpit systemu Windows.  Dowiedzieliśmy się również jak myszką lub touchpad'em poruszać kursorem. Niespodziewanie miałem pomocnika na zajęciach - stażystę w Bibliotece, który chętnie wspierał słuchaczy zajęć.  Serdecznie mu za tę pomoc dziękuję.






4. W ten sam czwartek 7.02 po południu spotkaliśmy się na XX zajęciach komputerowych w Szkole Podstawowej nr 1.  Przyszło 12-tu słuchaczy, ale również dzięki pomocy pedagoga Moniki Bierowiec po raz pierwszy gościliśmy aż 7 młodych wolontariuszy z mszańskich szkół średnich, którzy okazali się bardzo pomocni.  Po godzinnych samodzielnych ćwiczeniach przyszedł czas na temat główny zajęć - zakupy w internecie.  Wzięliśmy również udział w aukcji internetowej na allegro.pl, gdzie chcieliśmy kupić starą książkę "Atlas polskich strojów ludowych".  Aukcja miała się zakończyć kilka dni później, więc nie mogliśmy zademonstrować rzeczywistego zakupu włącznie z płatnością, ale umówiliśmy się, że wykonamy to na następnych zajęciach (te niestety odbyły się dopiero 2 tygodnie później i płatność wykonałem poza zajęciami, ale zarejestrowałem ją na krótkim filmie, który umieściłem w serwisie youtube.com).  Dziękuję wolontariuszom: Kasi, Ewelinie, Monice, Natalii, Paulinie, Arturowi, Oskarowi i Pani Pedagog Monice Bierowiec za ogromną pomoc i zaangażowanie.

5. W piątek 8.02 razem z 15 seniorami IV raz spotkaliśmy się w Klubie Radosnych Siątek "Dolina Marzeń".  W dzień po "Tłustym czwartku" dzięki sponsorom jeszcze mogliśmy delektować się kawą i pysznymi pączkami. Opowiadaliśmy sobie różne rzeczy, a także kilka dowcipów, również z internetu.  Poleciłem 2 książki warte uwagi, w celu doskonalenia swojej osobowości, a jednocześnie będące klasyką tematu: "Potęga podświadomości" Joseph'a Murphy oraz "Ja" Tadeusza Niwińskiego.  Na dokładkę puściłem fragmenty poleconej przez moją sąsiadkę płyty "Klimakterium" Elżbiety Jodłowskiej, traktującej żartobliwie o problemach kobiet w podeszłym wieku.  Na ćwiczeniach ruchowych spróbowaliśmy koordynować nasze półkule mózgowe "bawiąc" się rzucaniem piłeczkami pomiędzy rękami.


6. W środę 13.02 w gronie 13-tu Siątek spotkaliśmy się w Klubie "Dolina Marzeń" w Bibliotece Publicznej po raz V.  Poruszyłem temat wody - w ostatnim programie dla dzieci "Ziarno" wyjaśniono cudowne oddziaływanie niektórych źródeł, a szczególnie wody z Lurt - sama woda nie różni się składem chemicznym od innych, natomiast jej cudowne właściwości są wynikiem szczególnego wyróżnienia przez Boga - to Łaska Boża poprzez siłę wiary dociera do potrzebujących.  Inspirując się również znalezionym w internecie artykułem "Cała prawda o wodzie" z serwisu gazeta.pl opowiedziałem, dlaczego ważne dla człowieka jest spożywanie wody, szczególnie mineralnej.  Na ćwiczeniach ruchowych nasza Siątka Jasia zaśpiewała nam i poprowadziła bardzo sympatyczną pioseneczkę z aktywnością ruchową, zapamiętaną z młodszych lat.  Był także czas na zabawę piłeczkami.  Na koniec skompletowaliśmy ekipę do wyjazdu do Miechowa i Kozłowa następnego dnia.

7. W środę 20.02 kolejne VI już spotkanie Klubu "Dolina Marzeń" - uczestniczyło 11 Siątek.  Tym razem zaprezentowałem zdjęcia z wizyty w Kozłowie i Miechowie oraz opowiedziałem, jak miło spędziliśmy cały tamten dzień w gronie 3 Siątek.  Zaproponowałem, aby każdy z nas podzielił się jakimś przyjemnym zdarzeniem z minionego tygodnia, za które możemy być wdzięczni ludziom i Bogu.  Nie zabrakło również ćwiczeń z piłeczką - następnym razem spotkamy się w Salkach Katechetycznych i tam będziemy mogli więcej ćwiczyć ruchowo.







8. W czwartek 21.02 po 2-tygodniowej przerwie spotkaliśmy się na zajęciach komputerowych - na IV zajęcia w Bibliotece Publicznej przybyło 9 osób. Tym razem uczyliśmy się klawiatury - korzystając z samouczka przygotowanego przez Latarnika Krzysztofa Karwowskiego zaczęliśmy od podstawowych klawiszy. Przy próbie uruchomienia samouczka okazało się, że na kilku komputerach nie było programu Adobe Reader do otwierania plików typu pdf, więc przy okazji mogliśmy zobaczyć jak ściąga się pliki instalacyjne z internetu i instaluje oprogramowanie na komputerze. Uruchomiliśmy najprostszy systemowy edytor tekstu WordPad, aby przećwiczyć poszczególne klawisze - w praktyce poznaliśmy również inne klawisze niewymienione w samouczku. I tym razem wspierał mnie stażysta z Biblioteki, za co jestem mu bardzo wdzięczny.

9.  Tego samego dnia (czwartek 21.02) po południu spotkaliśmy się na XXI zajęciach w Szkole Podstawowej nr 1.  Przyszło 13 seniorów, a także po raz drugi 7 młodych wolontariuszy z lokalnych szkół średnich, dzięki którym seniorzy czują się pewniej przy komputerach.  Po godzinnych samodzielnych ćwiczeniach wróciłem do tematu płatności za zakupy w internecie - opisałem procedurę wykonaną i zarejestrowaną na filmie, który umieściłem w serwisie Youtube.com.  Następnie zaproponowałem wykonanie zamówienia na kartę bezpłatnego dostępu do internetu w sieci komórkowej Aero2, przy okazji którego będziemy mogli zobaczyć wykonywanie przelewów elektronicznych z konta bankowego, na przykładzie inteligo.pl - jedna z Pań zdecydowała się na zamówienie karty, więc mogliśmy zobaczyć każdy krok procedury na żywo.

Do zobaczenia na kolejnych zajęciach już w najbliższym tygodniu!

wtorek, 26 lutego 2013

Interesująca propozycja dla pragnących działać prospołecznie w środowisku seniorów

Dzisiaj otrzymałem interesującego maila od koleżanki działającej w Stowarzyszeniu "Lama".  Zawierał on ogłoszenie o naborze do projektu "Łącznicy 3 Wieku".  Skierowany jest on do liderów NGO (czyli organizacji pozarządowych), ale i nie tylko - mogą w nim uczestniczyć również osoby mające wolę i chęć do działania w organizacjach pozarządowych o profilu pro-senioralnym!
Jest to nowatorski projekt dla małopolski, w którym chętni mogą uczestniczyć nieodpłatnie w 70 godz. warsztatów (rola seniorów w życiu społecznym, komputerowe i internetowe ABC, coaching-jak zostać dobrym trenerem, autoprezentacja i wystąpienia publiczne, dobre praktyki obywatelskie w Europie, ...).  Uczestnicy otrzymają wsparcie finansowe, pomoc logistyczną, a po zakończeniu certyfikat instruktora.
Chętnie skorzystałbym osobiście z tej propozycji, gdyby nie mały szczegół... projekt skierowany jest do osób po 50-tym roku życia, czyli między innymi do "naszych" Radosnych Siątek :)  Bardzo zachęcam Was do rozważenia tej propozycji, bo naprawdę warto.  Chętnie pomogę w przygotowaniu zgłoszenia.

poniedziałek, 25 lutego 2013

Startujemy też w Lubomierzu

Z przyjemnością donoszę, że 1 marca 2013r. rozpoczną się bezpłatne zajęcia komputerowe dla osób 50+ w Lubomierzu prowadzone w ramach ogólnopolskiego programu "Polska Cyfrowa Równych Szans".   Z inspiracji Z-cy Wójta Gminy Mszana Dolna - Tadeusza Klimek oraz dzięki uprzejmości Radnego Gminy z Lubomierza - Piotra Doll zajęcia będę mógł prowadzić w dobrze wyposażonym Internetowym Centrum Edukacyjno-Oświatowym w Lubomierzu mieszczącym się w budynku Remizy OSP.  Dziękuję samorządowcom za przychylność.
Zapraszam wszystkie chętne osoby 50+ z Lubomierza, a nawet tych nieprzekonanych do internetu, w każdy piątek w godz.10:00-12:00.  Z pewnością warto spróbować i zmierzyć się z cyfrowymi technologiami w gronie rówieśników!

Starość to też radość!

Zachęcam do przeczytania bardzo ciekawego artykułu "Zmień się na starość" z witryny starsirodzice.pl, który wynalazła koleżanka Latarniczka Halina Szczepka.
Wyczytasz w nim dlaczego ważne są zmiany własnej osobowości na starość, realizacja marzeń i pasji, na które dotychczas nie było czasu. Zachęcam do poszukiwania nowych możliwości.  Tylko od Ciebie zależy, czy podeszły wiek i emerytura będzie wspaniałym okresem życia. Otwórz się na zmiany!

czwartek, 21 lutego 2013

Pierwsze kroki z klawiaturą - prościej już się nie da!

Kolega Latarnik PCRS - Krzysiek Karwowski przygotował fantastyczny samouczek pierwszych kroków z klawiaturą.  Prościej przedstawić tego już nie można - grzechem byłoby tego nie podać dalej!  Więc czytajcie i korzystajcie z tego wszyscy, bo naprawdę warto!
Dziękujemy Krzyśku :)

wtorek, 19 lutego 2013

Wizyta u seniorów z Kozłowa i Miechowa

Kiedy kilka tygodni temu latarnicza koleżanka z miejscowości Uniejów-Rędziny koło Miechowa - Halinka Szczepka zaprosiła mnie na spotkania z seniorami w okolicach Miechowa w bliżej nieokreślonej przyszłości, nie przypuszczałem, że pomysł ten może urodzić tak pyszne owoce.  Znaliśmy się tylko z internetu, więc pomysł ten wydawał się być równie wirtualny, jak sama przestrzeń internetu.  Jednak pomyślałem, że skoro będzie taka okazja, to dlaczego nie zabrać przy okazji na "wycieczkę" Siątki z naszego Klubu Radosnych Siątek "Dolina Marzeń" oraz zajęć komputerowych - mógłbym ich wtedy zabrać po drodze w jakieś ciekawe miejsca.  Z kolei, gdy Halinka dowiedziała się, że przyjadę z naszymi Siątkami, to od razu pochwyciła zamysł, aby zrobić coś większego.  I tak też się stało!

Dokładnie na dzień Św.Walentego w czwartek 14.02. zaplanowała 2 spotkania - w GOK w Kozłowie z tamtejszym Kołem Gospodyń i Klubem Seniora oraz w Miechowie.  Mimi, że mi to kolidowało, bo w ten właśnie dzień wypadał czwartek, kiedy mam regularne zajęcia komputerowe z seniorami, to jednak po krótkim namyśle stwierdziłem, że warto stanąć na głowie, aby odwołać zajęcia i zabrać kilku seniorów w świat - czasu było mało, ale od czego mamy internet i komórki - sms'y w ruch, jeszcze kilka telefonów i zajęcia odwołane :)  Zaczęły się poszukiwania chętnych Siątek na wyjazd - do ostatniego popołudnia nie miałem nikogo chętnego :(.  Sytuację odmieniła najbardziej niezawodna "nasza" Siątka Basia i spotkanie Klubu w przeddzień wyjazdu - udało się - do Basi dołączyła druga Basia i Wiki (znaczy Wiktoria:).  Pomyślałem jeszcze, że warto przy okazji na wyjeździe zareklamować nasze Miasto i region - poszedłem do Urzędu i bez problemu dostałem kilkadziesiąt folderów o naszym Mieście.  Do tego zaplanowałem krótką prezentację o naszym Mieście w internecie - warto było!
Na pierwsze spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury w Kozłowie... wstyd powiedzieć, ale spóźniliśmy się aż pół godziny :(.  Jednak nie ma tego złego, co by... i wyszło na dobre - po prologu Halinki weszliśmy na przygotowany grunt - przywitały nas uśmiechnięte Panie i Panowie z Kozłowa, w tym przedstawiciele lokalnych władz i Biblioteki Publicznej!  Od razu poczułem się, jakbym wcześniej już to towarzystwo znał, mimo, że pierwszy raz tych wspaniałych ludzi na oczy widziałem.  A "moje" Siątki wprost rozpromienione!  Od razu rozgadałem się, a że kozłowskie Siątki również otwarte, szczere i radosne, to wyszła z tego niemalże wspólna biesiada.  Po mojej rozprawie na temat kilkumiesięcznych doświadczeń dot.zajęć komputerowych w ramach ogólnopolskiego projektu "Polska Cyfrowa Równych Szans" i Klubu Radosnych Siątek wspólnie zaśpiewaliśmy hymn kozłowskiego Klubu Seniora, do którego słowa ułożyła jego członkini - Pani Gienia.  Ja z kolei odczytałem swoiste motto naszego Klubu Radosnych Siątek - wiersz "Jak ja się czuję" autorstwa Józefy Jucha, a nie Wisławy Szymborskiej, jak wcześnie mylnie uważałem - oczywiście to internet naprowadził mnie na właściwą ścieżkę.  "Nasza" Basia z racji wieloletniego krzewienia tradycji i folkloru zagórzańskiego zagrała na piszczałce i odśpiewała nam dwie zagórzańskie piosenki, w tym jedną jej autorstwa.  Pogawędziliśmy jeszcze chwilkę z kozłowskimi Siątkami o ich doświadczeniach z Klubem Seniora, a "nasza" Wiki, która żyje również wolontaryjną pasją, a jednocześnie jest kopalnią dowcipów, czasami wtrąciła od siebie jakiś "katalizator rubasznego śmiechu" :).  
Tak nam miło upłynęły ponad 2 godziny spotkania, że o mało co nie pokazałbym na zachętę kilku możliwości internetu - tego by mi chyba Halinka niewybaczyła :).  Jednym z dowodów korzyści wynikających z internetu było właśnie to spotkanie - z Halinką poznaliśmy się właśnie przez internet, na facebook'u dzięki zaangażowaniu w projekcie "Polska Cyfrowa Równych Szans" i przed spotkaniem "widywaliśmy się" tylko wirtualnie!  W trakcie całego spotkania Halinka czuwała nad internetem i na bieżąco informowała "fejsbukerów" o wydarzeniu, co mogliśmy śledzić na żywo na ekranie projektora.  Na szczęście jeszcze zdążyłem zaprezentować zebranym widok ich miejscowości i okolic z punktu widzenia satelit w maps.google.pl oraz możliwości jakie stwarzają (szczególnie osobom z upośledzonym wzrokiem) współczesne syntezatory mowy na przykładzie syntezatora Ivona, którego męski głos ładnie i zgrabnie odczytał opis mojej miejscowości z samorządowej strony internetowej naszego Miasta.
Nastroje były tak miłe, że trudno było się rozstawać.  Z pewnością jeszcze się spotkamy, bo okazało się, że mamy wiele wspólnego - osobiście w towarzystwie poznałem Panią, z którą łączą nas miejscowości  rodzinnych korzeni, a "moje" Siątki i Kozłowianki odnalazły wspólne punkty zainteresowań.  Mam nadzieję, że następnym razem spotkamy się u nas - w Mszanie Dolnej :)

Do następnego spotkania zaaranżowanego przez Halinkę w odległym o kilkanaście kilometrów Miechowie zostało nam zaledwie 1,5 godziny, ale wspólnie z Siątkami stwierdziliśmy, że warto jeszcze coś zobaczyć.  Odwożąc wspomnianą wcześniej Panią Gienię do Wierzbicy pojechaliśmy dalej, do Książa Wielkiego, aby zobaczyć tamtejszy Zamek Mirów.  Okazało się, że sam Zamek nie prezentował się zbyt zachęcająco, ponieważ obecnie mieści się tam Zespół Szkół Rolniczych.  Jednak jak już przyjechaliśmy Siątki przekonały mnie, by "kuknąć" do środka.
Szczęściem "zahaczył" nas tamtejszy nauczyciel WF - Pan Marek Szałas, który zaczął nam opowiadać o historii Zamku i regionu.  Gawędy Pana Marka słuchało się tak przyjemnie, że nie chciało się stamtąd wychodzić, tym bardziej, że fakty przedstawione przez nauczyciela były bardzo interesujące.  Region aż kipi od historycznych perełek, a odkrycia archeologiczne w tym miejscu wskazują na osady nawet sprzed kilku tysięcy lat!  Warto było zakosztować takiej niespodziewanej lekcji historii.  Dziękujemy Panie Marku!
Po drodze do Miechowa już z braku czasu pozostało nam tylko podziwianie okolicy przez okna samochodu - z drogi zobaczyliśmy Pałac (Dwór) w Mianocicach oraz tunel kolejowy w miejscowości Tunel.  Na nasze szczęście tym razem pogoda niezbyt dopisała.  Najwyraźniej musimy tu przyjechać jeszcze raz :)  W samym Miechowie spotkanie było zaplanowane w zlokalizowanej niedaleko Rynku Galerii "U Jaksy" sąsiadującej ze słynną i charakterystyczną miechowską budowlą - Bazyliką Grobu Bożego.

W Galerii znowu spotkaliśmy kilkunastu uśmiechniętych i otwartych gości.  Funkcjonująca w zabytkowych piwnicach Galeria "U Jaksy" zaoferowała niebanalne otoczenie prezentacji, jednak na nasze nieszczęście fale radiowe tu nie docierały :( - musieliśmy zaimprowizować prezentację o możliwościach internetu... bez internetu.  Dobrze, że na laptopie została włączona przeglądarka z niektórymi stronami prezentowanymi w Kozłowie.
Uzupełniłem je elementami znalezionymi na dysku: kilkoma zdjęciami z mojej okolicy, a także filmem PCRS z sondą wśród emerytów na temat korzystania z internetu.  Również "moje" niezawodne Siątki - Basia i Wiki - dodały od siebie trochę śpiewu i dowcipów.  I tym razem towarzystwo było tak wspaniałe, że nie wiedzieć kiedy upłynęły ponad 2 godziny spotkania.
Więcej szczegółów na temat tego spotkania opisała Halinka w swojej realacji na stronie latarnicy.pl

Na koniec naszego pobytu w Miechowie chcieliśmy jeszcze zobaczyć Bazylikę Grobu Bożego.  Uprzejme Siątki z Miechowa i okolic chętnie poprowadziły nas po "labiryntach" Świątyni, z czego bardzo się ucieszyliśmy, bo jest co oglądać - z powodu późnej pory sami niewiele byśmy zobaczyli, tym bardziej, że troszkę zakamarków tam jest i trzeba wiedzieć, gdzie zapalić światło :).  Potem pozostał nam już tylko powrót do odległej o 120km Mszany Dolnej.

Ta "robocza" wycieczka z pewnością pozostawi w nas ślad, a nowe znajomości zaoowocują kolejnymi spotkaniami.  Wszystkim Latarnikom i Siątkom bardzo polecam korzystanie z takich okazji, aby poznawać nowych ludzi i okolice naszego kraju.  Dziękuję Latarniczce PCRS - Halince Szczepka za wspaniały pomysł i zaangażowanie, bo z pewnością nie było to łatwe zadanie, aby w jednym dniu zebrać tyle ludzi w różnych miejscach.  Dziękuję również wszystkim innym poznanym osobom, dzięki którym bardzo miło będziemy wspominać ten czas.  Do zobaczenia!

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z tej wycieczki:
1. Wizyta w Kozłowie w Gminnym Ośrodku Kultury
2. Zwiedzamy Zamek Mirów w Książu Wielkim
3. Wizyta w Miechowie w Galerii "U Jaksy"
4. Zwiedzamy Bazylikę Grobu Bożego w Miechowie

poniedziałek, 18 lutego 2013

Płacenie kartą płatniczą za zakupy w sieci

Na bezpłatnych zajęciach komputerowych dla seniorów realizowanych w ramach projektu "Polska Cyfrowa Równych Szans" w Szkole Podstawowej nr 1 w Mszanie Dolnej w dniu 7.02 demonstrowałem obecnym Siątkom sposoby wyszukiwania towarów i zakupów w sieci - na życzenie wykonaliśmy zakup w serwisie aukcyjnym Allegro.pl - poszukiwanym towarem była stara książka Atlas polskich strojów ludowych Strój zagórzan T2, więc w tym przypadku była to akurat aukcja.  Na zajęciach wzieliśmy w niej udział, ale z zakupem musieliśmy poczekać do zakończenia aukcji, które miało nastąpić kilka dni później.
Umówiliśmy się wtedy, że płatność zadomonstrujemy na kolejnych zajęciach.  Z powodu zaproszenia do partnerskiej wizyty w Miechowie i Kozłowie przez tamtejszą Latarniczkę PCRS - Halinę Szczepka, zajęcia w miniony czwartek musiałem odwołać.  Aby sprzedający książkę nie czekał zbyt długo na płatność, co mogłoby się zakończyć negatywnym komentarzem dla mnie w serwisie allegro.pl, pozwoliłem sobie wykonać płatność w dniu dzisiejszym.  Postarałem się jednak zarejestrować cały proces na krótkim filmie, który umieściłem w serwisie YouTube.com - można go obejrzeć klikając na obrazku obok.  Na zajęciach w najbliższy czwartek 21.02 szczegółowo omówię poszczególne kroki płatności kartą - serdecznie zapraszam!


W celu komfortowego oglądania filmu w serwisie YouTube.com proponuję rozciągnąć film na pełny ekran poprzez kliknięcie na ikonkę "Full screen" w prawym dolnym rogu okienka, a następnie kliknąć na ikonkę zmiany jakości filmu "Change quality" w prawym dolnym rogu ekranu i wybrać możliwie najwyższą jakość - w tym przypadku "720p HD".  

- ikonka "Full screen" (pełny ekran) w prawym dolnym rogu okienka z filmem



- ikonka zmiany jakości filmu "Change quality" w prawym dolnym rogu filmu wyświetlonego na pełnym ekranie






- jeśli łącze internetowe na to pozwala, to najlepiej oglądać film w najwyższej jakości - kliknąć na opcję "720p HD" w tym przypadku

wtorek, 5 lutego 2013

Powtórki z klawiatury i korespondencji

W czwartkowe popołudnie 31.01.2013r. wraz z 13 seniorami spotkaliśmy się już po raz XIX na bezpłatnych zajęciach komputerowych w Szkole Podstawowej nr 1 w Mszanie Dolnej.
Tym razem utrwalaliśmy dotychczasowo poznane elementy ze świata cyfrowych technologii.  Na dotychczasowych zajęciach zauważyłem, że wielu seniorów ma wciąż trudności w korzystaniu z klawiatury, dlatego zaproponowałem przypomnienie tych i innych elementów z zakresu obsługi komputera.
Część seniorów jednocześnie ćwiczyła obsługę poczty elektronicznej wymieniając się cyfrową korespondencją.
Mimo braku nowych treści 2,5 godziny zajęć minęły błyskawicznie.  Zapraszam na kolejne zajęcia już za tydzień.

poniedziałek, 4 lutego 2013

Komputer rozłożony na części

W dniu 31.01.2013r. spotkaliśmy się po raz drugi na zajęciach komputerowych w Bibliotece Publicznej w Mszanie Dolnej.  Zawitało 8 uśmiechniętych seniorów chcących zgłębiać tajniki świata komputerów.
Tym razem zapoznawaliśmy się z budową komputera i jego elementami składowymi.  Aby bliżej poznać komputer mogliśmy "otworzyć" jeden z komputerów stacjonarnych i zajrzeć do jego środka.  Przekonaliśmy się, że komputer i jego elementy nie są aż tak straszne i niebezpieczne.  Rozszyfrowaliśmy również trudne pojęcie portów komputera, które nie ma nic wspólnego z morzem.  Wiemy już, że obecnie większość urządzeń zewnętrznych komputera możemy do niego podpiąć dzięki uniwersalnemu złączu USB.
Tym razem na więcej zabrakło czasu!  Spotykamy się znowu za tydzień.  Dziękuję personelowi Biblioteki Publicznej za umożliwienie przeprowadzenia zajęć.